Izba Skarbowa w Warszawie rozpatrywała sprawę polskiej spółki, która zatrudniła zagranicznego trenera piłki nożnej. Za wykonane usługi trener miał wystawiać polskiej spółce faktury. Spółka spytała izbę, czy wypłacając trenerowi należności za wykonane w Polsce usługi powinna pobierać zryczałtowany podatku dochodowy.
Z dokumentów wynikało, że trener mieszka w Czechach. Tam też ma zarejestrowaną działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu wychowania fizycznego i sportu w dziedzinie wychowania fizycznego i sportu . Trener przedłożył również zaświadczenie o rezydencji podatkowej, która potwierdzała, że podatnik jest rezydentem Republiki Czeskiej w myśl art. 4 polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Trener nie miał natomiast w Polsce tzw. stałej placówki ani tzw. zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Spółka była zdania, że od wypłacanego czeskiemu trenerowi wynagrodzenia nie powinna pobierać podatku. Izba Skarbowa w Warszawie uznała to stanowisko za słuszne.
W interpretacji z 29 grudnia 2011 r. (nr IPPB4/415-756/11-4/SP) warszawska IS przypomniała, że działalności trenerskiej nie należy zaliczać do działalności gospodarczej, tylko do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof).Zasady opodatkowania w Polsce przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście przez nierezydenta reguluje art. 29 updof. Z przepisu tego wynika, że od przychodów z działalności określonej m.in. w art. 13 pkt 2 updof pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu. Zasadę tę jednak stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Izba Skarbowa przypomniała, że Polskę wiąże z Czechami umowa z 1993 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (Dz. U. z 1994 r. nr 47, poz. 189). W myśl art. 14 ust. 1 tej umowy dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze w drugim państwie, podlega opodatkowaniu tylko w państwie miejsca zamieszkania. Wyjątek może dotyczyć osób mających stałą placówkę w państwie wykonywania działalności. W rozpatrywanej przez Izbę sprawie wyjątek ten nie miał jednak zastosowania.
Ważne było co innego - czy czeski trener ma certyfikat rezydencji potwierdzający, że jego miejsce zamieszkania jest w Czechach. Warunek ten został spełniony. To oznaczało, że spółka wypłacając trenerowi należności za wykonane usługi nie powinna pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 updof - podsumowała warszawska IS.