Pytanie
Wpłynęła do organu podatkowego umowa dzierżawy zawarta z Gminą: gruntu z przeznaczeniem pod budowę schodów oraz podjazdu na zewnątrz budynku dla osób niepełnosprawnych jako wejście do lokalu użytkowego. Nakłady na wybudowanie schodów ponosi sam dzierżawca.
Czy schody i podjazd do lokalu użytkowego, można rozpatrywać w kategorii budowli i opodatkować od jej wartości z uwagi, iż związana jest ona działalnością gospodarczą?
Odpowiedź
Schody i podjazd dla niepełnosprawnych stanowią urządzenie budowlane związane z budynkiem, a tym samym są budowlą w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości i powinny być opodatkowane od wartości.
Uzasadnienie
W myśl art. 1a ust. 1 pkt 1-2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) budynek - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
2) budowla - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zgodnie z art. 3 pkt 2 i 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane przez budynek rozumie się taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Przez budowlę rozumie się natomiast każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Dodajmy do tego, że w pkt 9 powyższego przepisu zdefiniowano urządzenia budowlane, czyli urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Schody i podjazd są urządzeniem budowlanym ściśle związanym z budynkiem. Tym samym stanowią budowlę w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego