Sprawa dotyczyła kwestii zwrotu odsetek od nienależnie zapłaconego podatku. W sprawie chodziło o podatniczkę, która w oparciu o uzyskaną interpretację indywidualną zapłaciła podatek. Podatek ten związany był z uzyskaniem przychodu z tytułu zbycia na podstawie umowy o dożywocie lokalu mieszkalnego wraz z garażem w części udziału nabytego w spadku. Podatniczka otrzymała jednak zmianę ww. interpretacji indywidualnej. Minister Finansów uznał bowiem, że z tego tytułu nie należało płacić podatku.
Fiskus zwrócił nienależnie zapłacony podatek. Odmówił jednak naliczenia i zwrotu odsetek ustawowych od nienależnie zapłaconego podatku. Zdaniem podatniczki, fiskus powinien od nienależnie zapłaconego podatku zwrócić odsetki ustawowe. Podatek był zapłacony zgodnie z wydaną dla niej interpretacją indywidualną.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który oceniał kwestię oprocentowania nadpłaty, w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z nadpłatą podatku. Jednak katalog przypadków wskazujących, kiedy przysługuje oprocentowanie nadpłaty ma charakter zamknięty. Oprocentowanie przysługuje zawsze, gdy nadpłata powstała w związku z wydaniem nowej, uchyleniem, zmianą lub stwierdzeniem nieważności decyzji. Natomiast pismo zawierające interpretację indywidualną potwierdza tylko istnienie lub nieistnienie określonych uprawnień i obowiązków ze sfery prawa podatkowego. Nie ma natomiast charakteru aktu stosowania prawa. Innymi słowy, czynność organu podatkowego, polegająca jedynie na interpretacji, nie może doprowadzić ani do wykreowania bądź skonkretyzowania obowiązku podatkowego, ani też do jego zniesienia bądź ograniczenia. Z tych przyczyn, przepisy Ordynacji podatkowej nie nakładają ani na organy podatkowe, ani też na osoby, które otrzymały interpretację indywidualną, obowiązku zachowania się zgodnie z jej treścią. Zatem, podatnik może swobodnie i autonomicznie zadecydować, czy postąpi zgodnie z tą interpretacją, czy też w sposób z nią sprzeczny.
Organ podkreślił, że wydana interpretacja nie stanowiła decyzji podatkowej konkretyzującej obowiązek podatkowy. Niewątpliwie podatniczka, wpłacając kwotę podatku dochodowego, działała w przekonaniu, że ciąży na niej obowiązek podatkowy z tytułu zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie. Przyczyn takiego działania należy upatrywać w wydanej na wniosek podatniczki interpretacji indywidualnej, która następnie została przez Ministra Finansów zmieniona z powodu uznania jej za nieprawidłową. Nie oznacza to jednak, że w związku z powyższymi okolicznościami podatniczce przysługuje oprócz zwrotu nienależnie spełnionego świadczenia, także oprocentowanie. Wydana indywidualna interpretacja nie była rozstrzygnięciem władczym. Nie precyzowała obowiązku podatkowego w indywidualnej sprawie podatkowej poprzez dokonanie właściwego wymiaru wysokości zobowiązania podatkowego.
Nadpłaty podlegają oprocentowaniu jedynie w sytuacjach wyraźnie określonych w przepisach i wiążą się z enumeratywnie wymienionymi przez ustawodawcę sytuacjami, wśród których nie zostały wymienione przypadki zmiany szczególnego rodzaju aktów, jakimi są interpretacje indywidualne.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 czerwca 2016 r., sygn. akt IBPB-2-2/4518-7/16/MM, LEX nr 316397
Dowiedz się więcej z książki | |
Nowelizacja ordynacji podatkowej
|