Pytanie

Czy spółka prowadząca pełną księgowość w oparciu o ustawę o rachunkowości będzie miała obowiązek tworzenia plików JPK "Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów" oraz "Ewidencja Przychodów"?

Odpowiedź eksperta Vademecum Głównego Księgowego

Nie, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nie muszą tworzyć jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów.

Uzasadnienie

Obowiązek przekazywania danych (a w konsekwencji obowiązek gromadzenia danych) o wyciągach bankowych w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej przewidzianej dla wyciągów bankowych obciążać będzie wszystkich podatników (a nie tylko banki).

Z dniem 1 lipca 2016 r. art. 193a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa – dalej o.p. I tak z art. 193a § 1 o.p. wynikać będzie, że w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 o.p., wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą. Z kolei art. 193a § 2 o.p. stanowić będzie, że struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. To właśnie dane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 o.p., stanowić będą jednolity plik kontrolny.

Wskazana strona (http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny) już działa. Znajdują się na niej siedem struktur logicznych, tj. struktury logiczne:

1. ksiąg rachunkowych,

2. wyciągu bankowego,

3. magazynu,

4. ewidencji zakupu i sprzedaży VAT,

5. faktur VAT,

6. podatkowej księgi przychodów i rozchodów,

7. ewidencji przychodów.

Zwrócić należy, że ze wskazanych przepisów wynika obowiązek przekazywania danych w postaci jednolitego pliku kontrolnego, a nie obowiązek tworzenia jednolitych plików kontrolnych. Oczywiście z obowiązku przekazywania danych w postaci jednolitego pliku kontrolnego wynika obowiązek tworzenia jednolitych plików kontrolnych, lecz dotyczy to wyłącznie tych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, których organy podatkowe mogą od podatników żądać. W konsekwencji podatnicy nie mają obowiązku tworzyć jednolitych plików kontrolnych dotyczących ksiąg podatkowych, których nie mają obowiązku prowadzić, a w konsekwencji nie mają obowiązku przekazywać organom podatkowym. Przykładowo zatem, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nie muszą tworzyć jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów.