W przedmiotowej sprawie spółka wykazała do opodatkowania w pozycji budynki związane z działalnością gospodarcza dwa kontenery telekomunikacyjne.
Według organu przedmiotowe kontenery stanowią jednak tymczasowe obiekty budowlane zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane i są budowlami. Organ wywiódł, że skoro obiekt nie jest nieruchomością budynkową, ani nie jest częścią składową gruntu to nie może być budynkiem w świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.). Sam fakt posadowienia kontenera telekomunikacyjnego na fundamencie nie dowodzi, zdaniem organu, że staje on się przez to budynkiem. Kontener przymocowany do fundamentu jest związany z nim, natomiast nie jest trwale związany z gruntem.
Istotą sporu jest więc kwestia uznania kontenerów telekomunikacyjnych albo budynki albo za budowle.
Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie. Zdaniem sądu, kontener telekomunikacyjny jest tymczasowym obiektem budowlanym. Jest to odmiana obiektów budowlanych, wyodrębniona ze względu na pewne specyficzne cechy, wobec czego również w kategoriach "budynków", "budowli" czy też "obiektów małej architektury" mogą mieścić się takie, które spełniają te cechy i są tymczasowymi obiektami budowlanymi. Kontener telekomunikacyjny nie może jednak, według sądu, zostać zaliczony do budynków w ramach definicji wynikającej z art. 1a pkt 1 u.p.o.l., ponieważ przepis ten wymaga, aby obiekt budowlany był trwale związany z gruntem. Może być jednak budowlą w rozumieniu art. 1a pkt 2 u.p.o.l., ponieważ nie jest budynkiem, ani obiektem małej architektury. Kontener ten, jako obiekt budowlany posiada bowiem dach, ściany i fundament, jednakże nie można uznać, że jest trwale związany z gruntem. Decyduje o tym fakt możliwości łatwego jego oddzielenia od fundamentów (nie jest na stałe powiązany z ławami fundamentowymi) i przeniesienia w inne miejsce. A obiektu budowlanego, w którym dolna płaszczyzna fundamentu znajduje się na poziomie terenu, a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z wykonywaniem robót ziemnych, nie można uznać za trwale związany z gruntem. Dlatego zdaniem sądu organ podatkowy nie naruszył prawa, przyjmując, że przedmiotowe kontenery stanowią budowle i naliczając od nich określoną wysokość podatku od nieruchomości.
Wyrok WSA w Szczecinie z 10 października 2012 r., I SA/Sz 533/12, LEX nr 1225149