W przedmiotowej sprawie podatnik wywodził, że podatkiem od nieruchomości, jako budowle opodatkowane są wyłącznie konstrukcje nośne i podporowe wyciągów talerzykowych. Natomiast instalacje w postaci: przenośnika, karuzeli, instalacji oświetleniowej, stacji transformatorowej oraz urządzenia wyciągów talerzykowych, zainstalowane na fundamentach tych wyciągów, nie stanowią budowli i nie podlegają opodatkowaniu. Fiskus z kolei twierdził, że wszystkie wyżej wymienione obiekty stanowią budowle i podlegają opodatkowaniu, a w przypadku wyciągów talerzykowych budowlę stanowi całość techniczno-użytkowa, obejmująca wszystkie elementy wyciągu, a nie tylko jego część konstrukcyjną.
Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach. Sąd zgodził się z fiskusem, że wyciąg narciarski jest budowlą sportową wymienioną w art. 3 pkt. 3 Prawa budowlanego. Z załącznika do Prawa budowlanego wynika, że ustawodawca wśród desygnatów pojęcia budowle sportowe wymienia kolejki linowe. Ustawodawca nie dokonał podziału na części budowlane i niebudowlane kolejki linowej, tylko określił budowlę - jako całość - jako kolejkę linową. Kolejka linowa, jako całość stanowi budowlę w rozumieniu ustawy podatkowej i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Dlatego też wszystkie elementy konstrukcji wyciągu narciarskiego, a więc również liny, orczyki, krzesełka, silniki, koła napędowe itp., dopiero łącznie spełniają funkcję, do której zostały wzniesione. Nie można przyjąć, że funkcję wyciągu narciarskiego (przewóz osób, narciarzy, snowboardzistów) realizują wyłącznie fundamenty. Pomimo, że elementy budowlane (fundamenty) nie są technicznie tożsame z pozostałymi urządzeniami wyciągu, to jednak dopiero wszystkie łącznie tworzą całość techniczno-użytkową składającą się na budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b Prawa budowlanego. W konsekwencji opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają wszystkie elementy wyciągu, tworzące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.
Wyrok WSA w Gliwicach z 5 marca 2014 r., I SA/Gl 1217/13
Omówienie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego