Odpowiedź:
W tym przypadku ważne jest ustalenie momentu powstania przychodu, ponieważ przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Jak wynika ze stanowiska organów podatkowych, w przypadku refakturowania przychód należny powstaje w dniu wystawienia refaktury.
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Ważne jest więc ustalenie, kiedy powstaje przychód. Zakładam, że w tym przypadku mamy do czynienia z przychodami z działalności gospodarczej. Jeśli tak, to zgodnie z art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., za datę powstania przychodu uważa się, co do zasady, dzień m.in. wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Wynika z tego, że w razie świadczenia usług przychód powstaje w dacie zaistnienia najwcześniejszego z wymienionych zdarzeń:
1) wykonania usługi,
2) wystawienia faktury,
3) uregulowania należności przez usługobiorcę (nie mylić z zaliczką, która jest wyłączona z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.).
W przypadku refakturowania mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej niż usługa, której refakturowanie dotyczy. Z uwagi, iż podmiot refakturujący jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu opłat pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługi a rzeczywistym ich odbiorcą, przychód należny z tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury (patrz interpretacje indywidualne wydane przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r., IPTPB3/423-258/11-4/KJ, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 czerwca 2012 r., IPPB3/423-207/12-2/EŻ).
Wynika z tego, że w tym przypadku należałoby zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia refaktury.
Sławomir Liżewski
Odpowiedzi udzielono 20.11.2015 r.
Po jakim kursie zaksięgować refakturę usług do przychodów?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPo jakim kursie zaksięgować refakturę usług do przychodów?Fakturę kosztową zaksięgowaliśmy 9 października 2015 r., refakturę wystawiliśmy 4 listopada 2015 r.