Odpowiedź:
Naliczane kwartalnie odsetki należy przeliczać na walutę polską po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień naliczenia.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1047) wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia - o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych nie stanowią inaczej – odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień – w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
Naliczenie odsetek od kredytu nie jest operacją sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań, a zatem do przeliczenia tej operacji zasadne jest zastosowanie kursu z punktu 2, czyli średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień naliczenia.
Michał Topulniak, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 11.11.2016 r.
Po jakim kursie księgować skapitalizowane w trakcie roku odsetki od kredytu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka z o.o. spółka komandytowa (wspólnikami są sp. z o.o. oraz osoba fizyczna) zawarła umowę kredytu z bankiem zagranicznym. Zgodnie z umową naliczane kwartalnie odsetki od udzielonego w walucie obcej kredytu są kapitalizowane, czyli zwiększają kwotę udzielonego kredytu.Po jakim kursie księgować skapitalizowane odsetki w trakcie roku?