W przedmiotowej sprawie spadek po zmarłym wprost nabył, jako jeden z trzech, syn spadkodawcy. Wszyscy trzej spadkobiercy, na mocy testamentu, zostali zobowiązani do wykonania zapisu polegającego na spieniężeniu masy spadkowej, w szczególności nieruchomości. Pieniądze ze sprzedaży majątku spadkowego, spadkobiercy mieli zatrzymać po 1/4 części. Pozostała 1/4 część tytułem zapisu miała być przeniesiona na rzecz wnucząt.
Syn spadkodawcy zwrócił się do fiskusa z pytaniem czy kwota uzyskana ze sprzedaży części spadku podlega ustawie o PIT?
W ocenie spadkobiercy podatkowi będzie podlegała tak zwana „czysta wartość” uzyskanego spadku, tj. po odliczeniu kwot stanowiących równowartość wykonanych zapisów oraz kosztów poniesionych w związku ze sprzedażą.
Fiskus uznał stanowisko za nieprawidłowe. Według fiskusa kwota zapisu testamentowego, do uiszczenia którego syn spadkodawcy został zobowiązany, nie ma związku ze zbyciem przedmiotowej nieruchomości, w takim znaczeniu, że jego wykonanie nie jest konieczne dla dokonania tego zbycia, nie stanowi więc kosztów odpłatnego zbycia o jakich mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o PIT. Do kosztów tych może natomiast zaliczyć poniesione koszty sporządzonego aktu notarialnego, na podstawie którego dokonano przeniesienia własności nieruchomości.
Fiskus przypomniał, że art. 22 ust. 6d ustawy o PIT w sposób jednoznaczny wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku zaliczane są wyłącznie:
- udokumentowane nakłady na tą nieruchomość zwiększające jej wartość,
- kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Żadnej z powyższych kategorii nie stanowi więc kwota zapisu testamentowego, w konsekwencji koszty jego poniesienia nie mogą być przyjęte – w rozumieniu analizowanego przepisu – jako koszty obniżające podstawę obliczenia podatku z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.
Stwierdzić zatem należy, iż dokonana przed upływem 5 lat sprzedaż odziedziczonej nieruchomości stanowi dla spadkobiercy źródło przychodów, a uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu 19 proc. podatkiem dochodowym. Poniesiony przez spadkobiercę wydatek związany z wykonaniem ciążącego na nim zapisu testamentowego nie stanowi kosztu odpłatnego zbycia, jak również nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku. W konsekwencji, spadkobierca kwoty uzyskanej ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, nie ma możliwości pomniejszyć o kwotę uiszczonych na rzecz jego synów zapisów testamentowych. Do kosztów odpłatnego zbycia może natomiast zaliczyć poniesione przez niego koszty sporządzonego aktu notarialnego, na podstawie którego dokonano sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 marca 2014 r., ITPB2/415-1167/13/DSZ, LEX nr 221330
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego