W przedmiotowej sprawie fiskus odwołując się do definicji działalności gospodarczej wyrażonej zarówno w Ordynacji podatkowej, ustawie o PIT oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej uznał, że podatnik nie zgłosił do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z tytułu działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży złomu. W latach 2006-2010 z tego tytułu osiągnął przychód w kwocie nieco ponad 80 tys. zł. W ciągu pięciu lat prowadzenia tej działalności sprzedał prawie 150 ton złomu, z czego w 2007 roku ponad 58 ton. Sprzedaży dokonywał na rzecz podmiotów prowadzących punkty skupu złomu.
W ocenie fiskusa czynności podatnika polegające na wielokrotnych transakcjach sprzedaży złomu stanowiły – ze względu na przedmiot, skalę przedsięwzięcia, zawodowy i powtarzalny charakter działań, przyporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania oraz uczestnictwo w obrocie gospodarczym – działalność gospodarczą.
Podatnik podnosił, że sprzedaż złomu dotyczyła prywatnego majątku podatnika dokonanego po upływie 6 miesięcy od dnia nabycia.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd nie zgodził się z podatnikiem. Zwrócił uwagę, że trudności z właściwym zaklasyfikowaniem przychodów, jako przychody z odpłatnego zbycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.) albo przychody ze zbycia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.) wynikają stąd, że w praktyce bardzo często zaciera się granica pomiędzy tym, co wykazuje cechy profesjonalnego obrotu handlowego, a tym, co stanowi wyprzedaż majątku osobistego w ramach normalnego zarządu mieniem.
Zdaniem sądu istotne jednak jest to, czy zamiarem podatnika było uczynienie sobie z odpłatnego zbycia źródła zarobkowania. Na zorganizowany i ciągły charakter danej działalności wskazuje planowa realizacja określonych zadań oraz powtarzanie w sposób systematyczny i powtarzalny. Należy przy tym podkreślić, że w przypadku osoby fizycznej o zorganizowanym charakterze działalności nie przesądza jej formalny status, jako przedsiębiorcy.
Zdaniem sądu działalność podatnika w zakresie sprzedaży złomu spełniała przesłanki pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność ta miała charakter zarobkowy, była prowadzona we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. O zorganizowanym charakterze tej działalności świadczy zarówno jej skala, jaki sposób jej prowadzenia. Podatnik dysponował zarówno transportem jak i sprzętem do cięcia i prasowania złomu (palnik, prasa).
Wyrok NSA z 12 maja 2016 r., II FSK 935/14