W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się podatniczka, na rzecz której po orzeczonym rozwodzie przyznane zostało mieszkanie spółdzielcze lokatorskie z jednoczesnym zobowiązaniem do spłaty pieniężnej w trzech ratach na rzecz byłego męża.
Podatniczka, aby wypełnić to zobowiązanie, dokonała wykupu mieszkania spółdzielczego lokatorskiego na prawo odrębnej własności, a następnie dokonała sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościowego.
Zdaniem podatniczki z osiągniętego przez nią przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości wchodzących w skład majątku dorobkowego jej i męża (wspólność ustała na skutek podziału majątku dorobkowego) udokumentowane kwoty faktycznej spłaty na rzecz byłego męża powinny być uznane za koszty uzyskania przychodu, ponieważ mieszczą się w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o PIT. Podatniczka dokonała bowiem spłaty wszystkich trzech rat na rzecz męża w terminach i kwotach wyznaczonych przez sąd. Dodała, że aby tego dokonać była zmuszona podjąć wszelkie radykalne kroki, celem dotrzymania terminów spłat oraz zgromadzenia wymaganych środków pieniężnych. Dlatego dokonała sprzedaży mieszkania.
Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem uznając, że dokonana spłata na rzecz byłego męża nie stanowi dla podatniczki przychodu ani kosztu jego uzyskania. Fiskus wskazał, że nabycie własności lokalu mieszkalnego nastąpiło nie w drodze podziału majątku dorobkowego, ale w drodze przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową własności na rzecz podatniczki, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. To oznacza, że spłata na rzecz męża nie nastąpiła w celu nabycia od niego udziału w lokalu, gdyż udziału w lokalu mąż nie miał. Posiadał on jedynie prawo do udziału we wkładzie mieszkaniowym. Lokal nabyła dopiero podatniczka samodzielnie. W takiej sytuacji za koszty nabycia lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o PIT, należy uznać zarówno koszty poniesione w związku z przeniesieniem własności lokalu mieszkalnego, jak i wkład mieszkaniowy wniesiony w całości w celu uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Natomiast spłata dokonana przez podatniczkę na rzecz byłego męża jest wydatkiem dokonanym z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Nie stanowi natomiast wydatku na nabycie przedmiotowego lokalu.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 maja 2014 r., IPTPB2/415-93/14-6/KSM
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego