Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2014 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie szacowania wartości nieruchomości i związanych z tym uproszczonych inwentaryzacji obiektów budowlanych. W ramach swojej działalności podatnik wykonuje operaty szacunkowe, jak również opinie o wartości nieruchomości i związane z tym uproszczone inwentaryzacje obiektów budowlanych. Przy zawieraniu umowy na wycenę, będą zawierane ze zleceniodawcą umowy o dzieło.
Zdaniem podatnika opracowanie opinii (operatów) ma charakter działalności twórczej. Ich własność wnioskodawca przenosi na zleceniodawcę. Te opracowania (dzieła) są według niego wynalazkami. Dlatego przy określaniu poziomu należnego podatku dochodowego koszty uzyskania przychodów powinny wynosić 50 proc., stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT.
Fiskus zgodził się z podatnikiem co do skutku, ale nie co do argumentacji. Fiskus tak jak podatnik uznał, że przychody uzyskiwane z tytułu zawartych umów o dzieło osiągnięte są z tytułu rozporządzania przez twórcę prawami autorskimi (przeniesienia majątkowych praw autorskich do utworu) i należy zaliczyć je do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Oznacza to, że możliwe jest zastosowanie zryczałtowanych 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Fiskus podkreślił jednak, że zastosowanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów nastąpi z innych przyczyn niż wskazane przez podatnika. W sytuacji opisanej we wniosku mamy bowiem do czynienia z utworami, a nie wynalazkami.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2014 r., ILPB1/415-1337/13-4/AP, LEX nr 219786