Sprawa dotyczyła wysokości zobowiązania podatkowego, którego zdaniem fiskusa podatnik nie wykazał. Chodziło o przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno-biurowym. Sprzedaż nieruchomości następowała w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą i przychód z niej był przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego. Przedmiotowo istotne składniki umowy określał kodeks cywilny. W dniu zawarcia umowy w istocie nie doszło do wydania jej przedmiotu, ponieważ sprzedający nie otrzymał zapłaty. Nie otrzymał jej także w terminie wskazanym w aneksie do umowy.
Kwestią sporną między sprzedawcą podatnikiem, a organami podatkowymi, stała się kwestia wydania rzeczy dla zaistnienia przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości. Powstaje więc pytanie o to, czy przez użyte w art. 14 ust. 1c tym przepisie określenie "wydanie rzeczy" należy rozumieć nie tylko faktyczne wydanie rzeczy, ale i zobowiązanie się do jej wydania.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>
Zdaniem podatnika decydujące znaczenie ma przeniesienie posiadania. A do przeniesienia posiadania w ogóle nie doszło i że posiadanie pozostawało cały czas przy sprzedającym nieruchomość. Nawet wówczas, gdy na mocy postanowienia sądu rejonowego został ustanowiony zarządcą nieruchomości.
Zdaniem fiskusa jednak akt notarialny stanowił wprost, że "strona kupująca oświadcza, iż jest już w posiadaniu przedmiotu niniejszej umowy i od dnia dzisiejszego do strony kupującej należeć będą wszelkie z tym związane korzyści i ciężary". Według fiskusa zatem w tym dniu nieruchomość została kupującemu wydana i w tym dniu po stronie podatnika powstał przychód z jej sprzedaży.
Sprawa trafiła ostatecznie do NSA. Zdaniem sądu kwestia faktycznego wydania jej nabywcy nie ma znaczenia, a znaczenie ma samo zobowiązanie się do jej wydania. Zdaniem sądu przepis art. 14 ust. 1c) ustawy o PIT mówiący o momencie powstania przychodu należnego z chwilą wydania rzeczy nie może być rozumiany tak, że przez wydanie rzeczy rozumieć należy także i samą tylko możliwość dysponowania prawem własności. Zgodnie z art. 14 ust. 1 c) ustawy o PIT przychód powstaje także w chwili zbycia prawa majątkowego. Zatem skoro zbycie prawa własności nieruchomości, jako prawa majątkowego generuje przychód, jako przychód należny to - zgodnie z art. 14 ust. 1c) ustawy o PIT - przychód ze zbycia prawa własności nieruchomości, jako prawa majątkowego z pozarolniczej działalności gospodarczej powstaje z dniem zbycia tego prawa, a nie z dniem wydania nieruchomości – chyba, żeby w dniu tym doszło do wydania nieruchomości. Nie do przyjęcia na gruncie prawa podatkowego jest pogląd, że odroczenie wydania nieruchomości mogłoby modyfikować moment powstania obowiązku podatkowego.
Wyrok NSA z 10 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 3991/13