Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2016 r. W sprawie chodziło o sposób opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych z towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawa dotyczyła pracownika, z którym jego pracodawca zawarł ubezpieczenia na życie na wypadek śmierci w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Podatnik po osiągnięciu określonego wieku może żądać wypłaty zgromadzonych środków w formie jednorazowej wypłaty lub częściowej wypłaty. W ramach polisy składki opłaca w części pracodawca, a w części podatnik. Na wartość konta indywidualnego podatnika u ubezpieczyciela składa się suma wpłaconych składek oraz suma zysków z inwestycji osiągniętych przez ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Składki były traktowane przez pracodawcę jako dochód ze stosunku pracy i od nich pobierano zaliczki na PIT oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Na łączną wartość wypłat będą składały się kwoty: wpłacone przez pracodawcę i pracownika oraz dochody wypracowane przez ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy.
Podatnik uważa, że wypłata świadczenia od ubezpieczyciela w części odpowiadającej łącznej kwocie składek jest zwolniona z opodatkowania PIT. Natomiast otrzymany zysk z polisy ubezpieczeniowej stanowi dochód podlegający opodatkowaniu jako różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Fiskus uznał, że owszem - wypłata w części odpowiadającej kwocie składek wpłaconych przez podatnika nie stanowi dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 ustawy o PIT i w związku z tym podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Uznał natomiast, że zwolnienie nie będzie miało zastosowania w części odpowiadającej kwocie składek wpłaconych przez pracodawcę, gdyż wypłata tych środków nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dotyczy środków, które podlegają opodatkowaniu (w wysokości zapłaconej składki przez pracodawcę) na moment wpłaty składek przez pracodawcę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W konsekwencji ich późniejsza wypłata nie powoduje powstania przychodu, a co za tym idzie nie może być objęta zwolnieniem przedmiotowym, gdyż jego stosowanie ma charakter wtórny w stosunku do powstania przychodu.
Fiskus zgodził się natomiast, że w przypadku otrzymania świadczenia w postaci zysku z polisy ubezpieczeniowej, opodatkowaniu podlega dochód jako różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do towarzystwa ubezpieczeniowego. Uzyskanych w ten sposób dochodów nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Będzie on podlegał opodatkowaniu 19 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt IPPB4/4511-149/16-4/MP, LEX nr 305622