Sprawa dotyczyła skutków podatkowych otrzymania jednorazowej należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Chodziło o podatniczkę, która zawarła ze spółką akcyjną umowę o ustanowienie służebności przesyłu, płatną jednorazowo i nieograniczoną w czasie. To wynagrodzenie obejmowało wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu oraz wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości za nieprzedawniony okres ostatnich 10 lat.
Podatniczka miała wątpliwości czy powinna zapłacić jakiś podatek. Sama zanalizowała treść art. 21 ust. 1 ustawy o PIT i nie znalazła tam właściwego zwolnienia przedmiotowego. Według niej należy uiścić podatek dochodowy od jednorazowej należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Fiskus też tak uznał. Organ wskazał, że świadczenie (wynagrodzenie) z tytułu bezumownego korzystania z rzeczy nie ma charakteru odszkodowawczego. Co prawda ustawa podatkowa nie zawiera definicji szkody czy odszkodowania, jednakże dokonując jego wykładni nie należy odbiegać od jego rozumienia, jakie temu pojęciu zostało nadane w systemie prawa cywilnego. Według fiskusa to świadczenie jest należne bez względu na uszczerbek majątkowy, jaki poniósł lub mógłby ponieść właściciel rzeczy. Nie może więc korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie żadnego z przepisów zawartych w katalogu zwolnień. Stanowi za to przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji podatniczka winna przedmiotową kwotę wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować na zasadach ogólnych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-2-1/4511-21/16/HK, LEX nr 304545