W przedmiotowej sprawie w spółce został wdrożony Program Dobrowolnych Odejść (PDO). Zgodnie z PDO uprawnionemu pracownikowi, z którym nastąpi rozwiązanie stosunku pracy spółka zrefunduje koszty szkoleń w zakresie doskonalenia zawodowego do określonej kwoty, o ile ten przedłoży faktury dokumentujące poniesiony koszt.
Spółka uznała, że dokonując wypłat z tego tytułu obowiązana jest nie do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale do sporządzenia informacji o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Zdaniem organu refundacja kosztów szkolenia, dokonana na rzecz uprawnionych pracowników, z którymi nastąpi rozwiązanie stosunku pracy w ramach PDO, stanowić będzie nie przychód ze stosunku pracy, lecz przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Powyższa kwalifikacja rodzi określone obowiązki podatkowe po stronie spółki, jako podmiocie dokonującym wypłaty tych świadczeń. Stosownie do treści art. 42a ustawy o PIT spółka, w związku z wypłatą kwoty refundacji kosztów szkolenia, nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, lecz obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 stycznia 2013 r., IPTPB1/415-626/12-4/KO
PIT-8C dla refundacji koszów doskonalenia byłych pracowników
Refundacja kosztów doskonalenia zawodowego nie oznacza dla byłego pracodawcy obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, lecz obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C. Takie stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2013 r.