Propozycje przedstawione przez PIH będą teraz analizowane przez Ministerstwo Finansów w celu wypracowania optymalnych rozwiązań.
Polska Izba Handlu liczy na to, że Ministerstwo Finansów oraz cały rząd zmienią ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, tak by odzwierciedlała postulaty małych i średnich polskich handlowców, a w szczególności nie dyskryminowała polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych.
Sieci franczyzowe, partnerskie i spółdzielcze są głównym narzędziem, które drobni polscy przedsiębiorcy wykorzystują w walce z hipermarketami i dyskontami. PIH uważa, że jeśli projekt ustawy w wersji proponowanej przez Ministerstwo Finansów wejdzie w życie, doprowadzi do upadku tysiące polskich drobnych i średnich sklepikarzy. W ich opinii ten projekt szans nie wyrównuje a wręcz pogłębia różnice.
Wiele polskich sklepów działających w sieciach franczyzowych nie płaciłoby podatku od sprzedaży detalicznej, gdyby nie działało w sieciach. Tymczasem, według projektu ustawy mały sklep zrzeszony we franczyzie ma zapłacić taką samą stawkę podatku co wielka sieć dyskontowa czy sieć hipermarketów, co będzie ponad siły polskich handlowców pracujących na dużo niższej rentowności niż dyskonty czy hipermarkety.
Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami branży handlowej. W posiedzeniu parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego uczestniczył będzie wiceminister finansów Leszek Skiba.