Sprawa dotyczyła skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży samochodu osobowego poza terytorium Polski. Do fiskusa zwrócił się podatnik będący polskim obywatelem, który ze swoim rodakiem zawarł na terytorium Czech umowę kupna-sprzedaży samochodu. Sam samochód także znajdował się wówczas w Czechach. Podatnik zapytał fiskusa, czy ta umowa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Sam uważa, że podpisanie tej umowy nie wymaga odprowadzenia PCC.
Fiskus się zgodził. Organ wskazał, że z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC wynika, że umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa i gdzie mają miejsca zamieszkania strony umowy. Umowa sprzedaży podlega PCC również wtedy, gdy „rzecz” będąca przedmiotem umowy sprzedaży w chwili zawarcia umowy znajduje się za granicą pod warunkiem, że kupujący ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynność została dokonana na terytorium RP.
Z uwagi więc na fakt, iż w chwili zawarcia umowy sprzedaży samochód osobowy znajdował się za granicą oraz czynność zawarcia umowy również miała miejsce w Republice Czeskiej, należało stwierdzić, że umowa ta nie podlega PCC. W przypadku, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest samochód znajdujący się w chwili zawierania umowy poza granicami RP i sama umowa nie została zawarta na terytorium RP, to taka umowa nie jest objęta zakresem ustawy o PCC, gdyż nie zostały spełnione przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy. Podatnik nie miał więc obowiązku złożenia deklaracji PCC-3.
Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 22 kwietnia 2016 r., sygn. akt IBPB-2-1/4514-112/16/DP, LEX nr 306369
Dowiedz się więcej z książki | |
Podatek od czynności cywilnoprawnych. Komentarz
|