Według szacunkowych danych z 2010 r. rocznie z podatków akcyzowych i podobnych opłat uzyskuje się w UE 307 mld euro, z czego 22 mld euro dotyczy alkoholu, 207 mld euro produktów energetycznych, a 77 mld euro wyrobów tytoniowych. Są to wartości zagregowane na podstawie danych przedstawionych w "Tabelach dotyczących podatków akcyzowych" Komisji Europejskich.
Akcyza pobierana jest w Unii w przypadku trzech kategorii produktów: alkoholu i napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych oraz produktów energetycznych. Jak wynika z powyższych danych podatki akcyzowe od tych produktów wnoszą dość duży wkład do finansów poszczególnych państw członkowskich. W związku z tym wzrasta również skala oszustw podatkowych dotyczących wyrobów akcyzowych.
Od kilku lat Unia opracowuje i rozwija nowy system monitorowania przemieszczania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy na rynku wewnętrznym tzw. system EMCS. Kolejnym etapem rozszerzania współpracy ma być również współpraca administracyjna, w zakresie wdrażania przepisów akcyzowych. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny poparł wniosek dotyczący rozporządzenia Rady w tej sprawie. EKES oczekuje opracowania przepisów wykonawczych, które szczegółowo określą kategorie informacji, jakie mają być przedmiotem wymiany. Zdaniem Komitetu właściwy jest podział obowiązków w dziedzinie podatków akcyzowych i EMCS tj. Komisja Europejska ma odpowiadać za mechanizm i utrzymanie systemu, zaś państwa członkowskie będą odpowiedzialne za informacje w nim zawarte.
Dostosowanie przepisów akcyzowych do zmian w przepisach UE dotyczących współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku VAT oraz podatków bezpośrednich wzmocni rynek wewnętrzny, co będzie miało również wpływ na skuteczność zwalczania oszustw podatkowych.