W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca organizujący zagraniczne obozy językowe dla dzieci i młodzieży. Celem kursów jest nauka i doskonalenie znajomości języków obcych, łamanie barier językowych poprzez codzienny udział w zajęciach z lektorami, wzbogacenie słownictwa, doskonalenie umiejętności wymowy i konwersacji w języku obcym. W czasie pobytu organizowany jest program w formie intensywnych zajęć prowadzonych przez lektorów. W programie zajęć przedsiębiorca uwzględnia lekcje językowe w małych grupach o różnym poziomie zaawansowania, w tym warsztaty mające na celu nabycie umiejętności posługiwania się językiem obcym w życiu codziennym.
Poza nauką języka przedsiębiorca na obozie zapewnia także opiekę wychowawczą, zajęcia rekreacyjne, zakwaterowanie, wyżywienie, transport, opiekę medyczną, ubezpieczenie.
Przedsiębiorca zapytał fiskusa czy świadczoną usługę nauczania języków obcych w formie wyjazdowych obozów językowych należy traktować jako usługę kompleksową w całości korzystającą ze zwolnienia z VAT. Sam przedsiębiorca uważa, że korzysta. Także Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi potwierdził mu, że świadczone usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.59.11 jako „Usługi nauczania języków obcych”.
Fiskus nie zgodził się z przedsiębiorcą. Według organu usługa polegająca na organizacji obozu językowego nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT, gdyż nie stanowi ona w całości usługi nauczania języka obcego. Czynności wykonywane przez przedsiębiorcę będące usługą nauczania języka obcego są bowiem jedynie częścią kompleksowej usługi organizacji obozu językowego, na którą – prócz usług nauczania języka obcego – składają się również inne wykonywane świadczenia. Wszystkie te świadczenia prowadzą zdaniem fiskusa do jednego celu jakim jest umożliwienie uczestnikom wyjazdu za granicę na obozy językowe, co wypełnia definicję świadczenia usługi turystycznej. Znajdzie więc tu zastosowanie szczególna procedura opodatkowania marżą.
Fiskus zwrócił uwagę na zwolnienie przewidziane w § 3 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. poz. 1722 ze zm.), zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi obozów, kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek. Przedsiębiorca nie może jednak skorzystać z tego zwolnienia, ponieważ nie działa jako jednostka objęta systemem oświaty.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 września 2015 r., sygn. akt IBPP1/4512-591/15/AW
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
VAT. Komentarz 2015
|