Spółka cywilna posiada w użytkowaniu wieczystym grunt z placem asfaltowym przeznaczonym na plac manewrowy (spółka prowadzi szkołę nauki jazdy).
Czy podatek od nieruchomości płacić będzie tylko od gruntu, czy osobno od gruntu i od placu manewrowego osobno?
Kto będzie figurował jako podatnik podatku od nieruchomości, wspólnicy czy spółka cywilna?


Plac manewrowy jest budowlą i jako taki podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości odrębnie od gruntu, na którym się znajduje.
Spółka cywilna, ze względu na to, że nie jest uczestnikiem stosunków prawnych, nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości - zatem podatnikami są wspólnicy spółki cywilnej.


Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l. opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Definiując pojęcie budowli ustawodawca, w art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. wskazał, że budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Z kolei według definicji zamieszczonej w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Pomimo tak mało precyzyjnej definicji budowli, moim zdaniem należy przyjąć, iż chodniki, parkingi, place manewrowe etc. stanowią odrębne budowle. Podkreślić przy tym trzeba, że budowle takie - o ile są wykorzystywane w działalności gospodarczej - winny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości, nawet wówczas gdyby nie były one sklasyfikowane przez podatnika jako odrębne środki trwałe (a np. stanowiłyby część budynków - jako obiekty pomocnicze).

Skoro zatem w przypadku opisanym w treści pytania podatnik wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności plac asfaltowy (plac manewrowy), to powinien opodatkować go - jako budowlę - podatkiem od nieruchomości. Budowla taka podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości odrębnie od gruntu, na którym się znajduje.
Odpowiadając na drugą cześć pytania czytelnika należy wskazać, że spółka cywilna, ze względu na to, że nie jest uczestnikiem stosunków prawnych, nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości - zatem podatnikami są wspólnicy spółki cywilnej.

Wprawdzie z - nieco niefortunnie sformułowanego - art. 3 ust. 1 u.p.o.l. można by było wnioskować, że spółka cywilna, jako jednostka organizacyjna - spółka nie posiadająca osobowości prawnej, może być podatnikiem. Jednak obecnie w praktyce funkcjonuje pogląd, że intencją ustawodawcy zamieszczającego taki zapis w u.p.o.l. było wskazanie jako podatnika nie spółkę cywilną a spółkę jawną i inne osobowe spółki prawa handlowego.