Zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) definicja wolnego zawodu określa w sposób jednoznaczny, że jest to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu. Czy świadcząc usługi dla osób prawnych mogę być opodatkowany na zasadach, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 11 u.z.p.d.? Czy brak jednoznacznego określenia “w wolnych zawodach” polegających na usługach edukacyjnych w art. 23 ust. 1 pkt 11 w przeciwieństwie do pkt 9 cytowanego przepisu wyklucza stosowanie definicji wolnego zawodu?
Uważam, że przychód uzyskany ze świadczenia tej usługi (usługi edukacyjnej na rzecz osoby prawnej), co do zasady nie może być opodatkowany w formie karty podatkowej. Taka usługa nie wypełnia, co do zasady pojęcia “udzielonej lekcji na godziny". Tylko zaś przychód z usług edukacyjnych świadczonych w tej formie może być opodatkowany kartą podatkową.
Zacznijmy może od tego, że powyższa definicja wcale nie jest tak jednoznaczna, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka - zob. np. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, “Co ma gruszka do brokera", Rzeczpospolita. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 11 u.z.p.d. stanowi, że zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić m.in. podatnicy prowadzący działalność w zakresie usług edukacyjnych, polegającą na udzielaniu lekcji na godziny - w warunkach określonych w części XI tabeli. Owszem - w samym przepisie nie stanowi się o wykonywaniu usług edukacyjnych w ramach “wolnego zawodu". Należy zauważyć, że przepis odsyła do warunków określonych w części XI tabeli. Tam zaś definiuje się pojęcie “udzielania lekcji na godziny". Przepis stanowi wyraźnie, że opodatkowanie w formie karty podatkowej ma zastosowanie, gdy usługi edukacyjne polegają na “udzielaniu lekcji na godziny". W części XI tabeli stanowi się, że “za udzielanie lekcji na godziny uważa się pomoc w nauce, polegającą głównie na odrabianiu (przygotowaniu) z uczniem zadanych lekcji". Nie jest niemożliwe, aby tego rodzaju usługi były wykonywane na rzecz osoby prawnej; oczywiście osoba prawna nie może być uczniem, lecz można twierdzić, że osoba prawna zakupiła usługę edukacyjną polegającą na udzielaniu lekcji na godziny, i wskazała osobę fizyczną (np. swego pracownika), której owe lekcje mają być udzielane, jednakże jest to raczej mało prawdopodobne w realiach obrotu gospodarczego. Zwykle usługi edukacyjne wykonywane na rzecz osób prawnych (jej pracowników) nie polegają na pomocy w nauce. Nie mają charakteru tzw. korepetycji, a właśnie do takich usług odnosi się definicja “udzielania lekcji na godziny". W związku z tym uważam, że w razie kontroli z urzędu skarbowego, bardzo trudno będzie obronić tezę, że sprzedaż usług na rzecz osoby prawnej jest “udzielaniem lekcji na godziny" w rozumieniu przepisów u.z.p.d. Uważam w związku z tym, że przychód uzyskany ze świadczenia tej usługi (usługi edukacyjnej na rzecz osoby prawnej), co do zasady nie może być opodatkowany w formie karty podatkowej.