Pytanie

Chcielibyśmy zatrudnić obcokrajowca z Ukrainy na umowę o pracę.
Czy refundacja opłaty wizowej dla przyszłego pracownika będzie świadczeniem na rzecz pracownika podlegającym opodatkowaniu i składkom ZUS?
Czy refundację potraktować analogicznie jak opłatę za badania wstępne?

Odpowiedź

Uzyskanie wizy należy do obowiązków cudzoziemca, który ma zamiar wykonywać pracę w Polsce. Tym samym to pracownik powinien pokryć opłaty wizowe. Jeżeli pracodawca zapłaci za wizę pracownika, u pracownika powstanie przysporzenie majątkowe, czyli przychód. Od wartości opłaty należy potrącić podatek i składki ZUS.

Uzasadnienie

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z powyższego wynika, że praktycznie rzecz biorąc każde świadczenie na rzecz pracownika stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy – dotyczy to także opłat wizowych zapłaconych przez pracodawcę za pracownika. Brak stosownego wyłączenia w art. 21 u.p.d.o.f. powoduje, że omawiane świadczenie podlega opodatkowaniu.

Jednocześnie zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawą naliczania składek jest przychód w rozumieniu podatkowym. Brak wyłączenia w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oznacza, że od opłaty wizowej zapłaconej przez pracodawcę należy także naliczyć składki ZUS.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Zobacz też: Kiedy zapłacimy podatek od nieodpłatnego świadczenia >>

  Książka "Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>