1.01.2017 r. ustawodawca po raz kolejny wprowadził zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego, wynikającego z zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Zmiany te w niektórych przypadkach prowadzą do ponoszenia przez podatnika ciężaru podatku. Dotyczą one sytuacji, w których w określonym czasie podatnik nie wykaże kwot podatku należnego w związku z wystąpieniem u niego transakcji objętych samoopodatkowaniem – jeśli podatnik uczyni to w terminie późniejszym niż trzy miesiące od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego zostaje mu przesunięte.
Z wprowadzonymi zmianami wiąże się wiele problemów, których na co dzień doświadczają podatnicy i to nie tylko w zakresie wspomnianego przesunięcia w czasie prawa do odliczenia. Organy podatkowe coraz częściej prezentują bowiem stanowisko, zgodnie z którym prawo do odliczenia jest związane z realizacją obowiązków przez samego podatnika. Jeśli natomiast to organ podatkowy dokona za podatnika wyliczenia kwoty podatku należnego – podatnik jest najczęściej pozbawiany prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Kwestie te są dla podatników niezmiernie ważne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wprowadzenie 1.01.2017 r. przepisów umożliwiających nałożenie na podatnika sankcji VAT za zaniżenie kwoty zobowiązania, zawyżenie kwoty do zwrotu na rachunek bankowy lub kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. I pomimo że w sytuacji stosowania mechanizmu odwróconego opodatkowania ani dostawcom / świadczącym usługi, ani organom podatkowym żaden podatek się nie należy, to jak pokazuje praktyka – organy podatkowe często domagają się jego zapłaty.