Właściciel firmy irlandzkiej, która zgłoszona jest w Polsce do VAT, chce zakupić samochód ciężarowy. Niestety w Polsce nie można go zarejestrować na firmę, która posiada główną siedzibę poza Polską. W takim przypadku jeden ze wspólników chcę zarejestrować samochód na siebie i wnieść go do spółki jako aport (wspólnicy są polakami).
Czy w takim przypadku mogą odliczać VAT od zakupionego paliwa oraz innych zakupów związanych z samochodem?
Podatek naliczony przy zakupie paliwa do samochodu będzie podlegał odliczeniu jeżeli będzie to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3.5 tony lub pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony ale spełniający wymagania określone w art. 86 ust. 4 u.p.t.u.
Niestety, wniesienie samochodu aportem do spółki, ze względu na fakt, iż jest to czynność zwolniona z VAT uniemożliwi zrealizowanie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z jego zakupem.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., wyłączone zostaje wyłączenie w przypadku wykorzystania go do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 u.p.t.u. Są to pojazdy, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i które nie zostały wymienione w art. 86 ust. 4 pkt 1-7 u.p.t.u..
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż jeden ze wspólników ma zamiar wnieść aportem do spółki samochód ciężarowy. W świetle przytoczonego przepisu, jeżeli będzie to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3.5 tony lub pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony ale spełniający wymagania określone w art. 86 ust. 4 u.p.t.u., spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Fakt, iż samochód zostanie wniesiony do spółki aportem nie ma w tym zakresie żadnego znaczenia.
Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwolnione są z podatku VAT. Powyższe oznacza, iż wniesienie samochodu aportem do spółki nie spowoduje powstania po stronie spółki prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, bo go po prostu nie będzie.
Ponadto w świetle kontrowersyjnego stanowiska Ministerstwa Finansów wyrażonego w piśmie z dnia 27 marca 2007 r., PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789, wniesienie aportem środka trwałego do spółki rodzi obowiązek dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 7 u.p.t.u. Ponadto, gdyby przyjąć, iż zakup samochodu przez wspólnika nastąpił z bezpośrednim zamiarem wniesienia go aportem do spółki prawo do odliczenia podatku naliczonego w ogóle nie powinno wspólnikowi przysługiwać, gdyż będzie to nabycie w celu dokonania sprzedaży zwolnionej z VAT.
W tym kontekście zakup samochodu przez wspólnika a następnie wniesienie go aportem do spółki będzie niekorzystny podatkowo, gdyż prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie nie zostanie zrealizowane.