Projektowane zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów oraz paliw wykorzystywanych do ich napędu, są konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o., w którym Trybunał przyznając Polsce prawo do zachowania istniejących do dnia 30 kwietnia 2004 r. wyłączeń prawa do odliczeń podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego dla celów działalności gospodarczej, zakwestionował dokonane po tym dniu rozszerzenie zakresu wcześniej stosowanych wyłączeń.
Do ogłoszenia tego wyroku, przy nabyciu samochodów osobowych, także tych z "kratką", odliczenie przysługiwało tylko w wysokości 60 % kwoty podatku na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. złotych, a od paliwa do tych samochodów podatku VAT nie można było odliczyć w ogóle. W chwili obecnej, przy zakupie samochodów z "kratką", czyli samochodów innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz paliwa do nich, można dokonać pełnego odliczenia zapłaconego podatku od towarów i usług. Ograniczenia w odliczeniu podatku i brak odliczenia paliwa obowiązują nadal jeżeli chodzi o samochody osobowe.
Stosowane zasady rozliczania podatku VAT od samochodów z "kratką" wynikają jedynie z wydanej przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej, dlatego zaistniała konieczność uregulowania tych kwestii w przepisach ustawowych. Projekt nowelizacji, w dodawanym art. 86a ustawy, zakłada zachowanie ograniczenia w zakresie prawa do odliczenia 60 % kwoty podatku określonej na fakturze, nie więcej niż 6 tys. zł. w odniesieniu do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Ograniczenie to nie będzie miało zastosowania w odniesieniu do pojazdów i sytuacji wskazanych w ust. 2 nowego przepisu. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, które kwalifikują się do pełnego odliczenia VAT będzie potwierdzało dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodem rejestracyjnym zawierającym właściwą adnotacje.
Analogiczne zasady odliczeń obowiązywać będą w odniesieniu do usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze, a także przy imporcie samochodów oraz nabytych lub importowanych części składowych zużytych do ich wytworzenia.
Przyznanie w chwili obecnej pełnego prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodów osobowych jest ze względów budżetowych niemożliwe, dlatego Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uzyskanie derogacji na stosowanie szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od przepisów unijnych w zakresie ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od pojazdów samochodowych nią objętych oraz braku konieczności rozliczania podatku w przypadku ich wykorzystywania do celów prywatnych. Efektem uzyskania stosownej decyzji derogacyjnej jest proponowane w projekcie wprowadzenie na okres przejściowy - do 31 grudnia 2012 roku - regulacji polegającej na ograniczeniu w odliczaniu podatku naliczonego od samochodów objętych derogacją i wyłączeniu od podatku VAT w przypadku wykorzystywania tych samochodów do celów prywatnych.
Do końca 2012 r. obowiązywać miałoby także ograniczenie w odliczaniu podatku od towarów i usług od paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów z "kratką", z wyjątkiem pojazdów, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej.
źródło: www.mf.gov.pl stan z dnia 18 listopada 2010 r.