Do fiskusa zwrócił się urząd gminy z pytaniem, czy na podstawie zapisu art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT wypłacany strażnikom miejskim ekwiwalent za pranie umundurowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sama gmina uważała, że korzysta ze zwolnienia. Zdaniem gminy wypłacony ekwiwalent za pranie odzieży roboczej przysługujący na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się z urzędem gminy. Minister finansów zmienił jednak z urzędu tą interpretację.
Minister przypomniał, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Gmina, jako podstawę przyznania ekwiwalentu za pranie umundurowania strażników gminnych wskazała art. 21 ust. 1 ustawy o strażach gminnych w związku z rozporządzeniem w sprawie umundurowania, legitymacji, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych strażników gminnych oraz art. 2379 § 2 i 3 Kodeksu pracy.
Jednak zdaniem ministra finansów odzież roboczą należy uznawać za odzież spełniającą wymagania Polskich Norm i przeznaczoną do wykonywania prac, przy których występuje intensywne brudzenie lub działają czynniki powodujące przyspieszone niszczenie odzieży lub gdy inne okoliczności narzucają konieczność jej stosowania (np. gdy wymagana jest szczególna czystość lub ze względów bezpieczeństwa musi być stosowany określony krój odzieży). A mundur nie jest odzieżą roboczą w rozumieniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Służy on do oznaczania przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby. W takim przypadku do mundurów nie powinien być stosowany przepis art. 2379 § 3 Kodeksu pracy ani na mocy innych przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. A skoro prawo do ekwiwalentu za pranie umundurowania straży gminnej jak również zasady jego przyznawania nie wynikają z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, to przedmiotowe świadczenie otrzymywane przez pracownika straży gminnej nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 14 grudnia 2015 r., DD3.8222.2.196.2015.CRS