Czynności obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom nie powinny być uzależnione od środków technicznych i osobowych pozostających w dyspozycji danego dyrektora izby celnej.

Dlatego też resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia z 24 października, który pozwoli wykorzystać potencjał osobowy i techniczny będący w dyspozycji Służby Celnej.

Określeni w ustawie o Służbie Celnej funkcjonariusze celni mają prawo, w toku czynności podejmowanych w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania dowodów przestępstw lub przestępstw skarbowych do obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom. Rozpoczęcie realizowania takich czynności poprzedzone zostaje wydaniem stosownego zarządzenia przez właściwego dyrektora izby celnej na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Dyrektor izby celnej może jednak nie mieć ani możliwości organizacyjnych ani technicznych do zarządzania obserwacji, o której mowa. Dlatego też Ministerstwo Finansów zaproponowało dodanie do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie wykonywania przez funkcjonariuszy celnych czynności obserwowania i rejestrowania zdarzeń w miejscach publicznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 10, poz. 50) regulacji, zgodnie z którą dyrektor izby celnej, który nie będzie mógł zarządzić takiej obserwacji, będzie miał możliwość wystąpienia z wnioskiem o jej zarządzenie do jednego z Dyrektorów Izby Celnej w Białymstoku, Warszawie albo we Wrocławiu.

Michał Malinowski

źródło: www.mf.gov.pl