Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z 26 lipca 1991r. o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.


Podatniczka nabyła 1/3 udziału w nieruchomości rolnej, gdzie 2/3 udziału posiada druga osoba, prowadząca na tej ziemi działalność rolniczą. Właściciele nieruchomości zawarli umowę regulującą sposób korzystania z nieruchomości, dokładnie uściślając, które części stanowią 1/3 udziału należącego do podatniczki. Następnie podatniczka wydzierżawiła na rzecz drugiego udziałowca swoją część.


Ma jednak zamiar sprzedać swój udział w nieruchomości temu dzierżawcy. Po sprzedaży udziału charakter użytkowania nieruchomości nie ulegnie zmianie, tzn. będzie na niej dalej prowadzona działalność rolnicza.
Podatniczka zapytała fiskusa, czy dochód ze sprzedaży 1/3 udziału nieruchomości, która w wyniku transakcji sprzedaży nie utraci swojego charakteru rolnego, podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT.
Twierdziła, że nie ma podstaw, aby różnicować konsekwencje prawne – podleganie zwolnieniu z opodatkowania lub nie podleganie - od tego czy przedmiotem sprzedaży jest własność nieruchomości czy też udziały we współwłasności nieruchomości.
Jednak organ podatkowy uznał, że skoro przedmiotem sprzedaży ma być udział, a nie część nieruchomości rolnej, to przychód uzyskany z tej sprzedaży nie będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT.


Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Wr 1573/15) poparł argumentację fiskusa. Sąd wskazał na przesłanki do zastosowania tego zwolnienia z opodatkowania. Zdaniem WSA, gdyby sprzedaż udziału w gruncie rolnym nie miała wpływu na status całej nieruchomości, to każda sprzedaż udziału we współwłasności gospodarstwa rolnego musiałaby być zwolniona od opodatkowania, bowiem w związku z tą sprzedażą nie można byłoby mówić o utracie konkretnego charakteru gruntu. Sąd wskazał, że to prowadziłoby do nierównego traktowania podatników będących jedynymi właścicielami i współwłaścicielami nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.


17 kwietnia br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 917/16) również nie podzielił zapatrywań podatniczki. W ocenie sądu sprzedaż udziału to nie to samo, co sprzedaż całej nieruchomości lub jej części. W konsekwencji zwolnieniu z opodatkowania podlega sprzedaż nieruchomości lub jej części, a nie sprzedaż udziału – podkreślił NSA.

MERITUM Nieruchomości. Zagadnienia prawne i zarząd Eugenia Śleszyńska MERITUM Nieruchomości. Zagadnienia prawne i zarząd >>