Wyrok dotyczył spółki, która w październiku 2009 r. złożyła korektę deklaracji podatkowej za lipiec tego samego roku. Wraz z korektą złożyła wniosek o przyspieszony zwrot podatku VAT, tj. w terminie 25 dni. Termin ten jest wyjątkiem od ogólnej zasady, zgodnie z którą zwrot VAT należy się w ciągu 60 dni od złożenia wniosku. Zgodnie z ustawą o VAT, aby podatnik mógł dostać zwrot podatku w przyśpieszonym terminie, powinien w całości opłacić faktury, z których wynika kwota podatku do zwrotu.
Urząd skarbowy odmówił spółce zwrotu VAT w przyśpieszonym terminie. Stwierdził, że nie opłaciła ona wszystkich faktur, których kwoty ujęła w korekcie deklaracji VAT za lipiec. Urząd wskazał, że spółka nie opłaciła jeszcze faktur z maja i czerwca 2009 r. Tymczasem - jak stwierdził - mają one wpływ na kwotę VAT, o której zwrot spółka wnioskuje i dlatego powinna je zapłacić. Bez tego przyspieszony zwrot VAT jest niemożliwy - uznał urząd.
Spółka odwołała się do izby skarbowej, ale ta podtrzymała decyzję urzędu. W tej sytuacji spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Argumentowała, że zapłaciła wszystkie należności z faktur za lipiec, czyli za miesiąc, za który składa korektę deklaracji. Natomiast faktury, których nie opłaciła, dotyczą miesięcy wcześniejszych, które nie mają wpływu na kwotę VAT do zwrotu - twierdziła.
WSA oddalił skargę. Zgodził się z izbą, że spółka powinna była opłacić wszystkie faktury ujęte w korekcie deklaracji. Podkreślił, że podobnie orzekał Naczelny Sąd Administracyjny we wcześniejszych wyrokach (sygn. I FSK 235/2005 oraz I FSK 260/2004).
Spółka złożyła skargę kasacyjną, a rozpatrujący ją 4 kwietnia 2012 r. trzyosobowy skład NSA (sygn. I FSK 1037/11) zwrócił się z pytaniem prawnym do poszerzonego, siedmioosobowego składu sędziów. Spytał, czy warunkiem przyśpieszonego zwrotu nadpłaty VAT w terminie 25 dni jest opłacenie przez spółkę tylko faktur z lipca 2009 r., czy również faktur dotyczących poprzednich miesięcy.
Poszerzony skład sądu kasacyjnego nie rozstrzygnął tego w uchwale, tylko przekazał sprawę do rozstrzygnięcia w wyroku, z tym, że również w poszerzonym siedmioosobowym składzie.
W poniedziałek (sygn. I FPS 5/12) NSA oddalił skargę kasacyjną spółki i zgodził się z sądem pierwszej instancji, że warunkiem przyśpieszonego zwrotu VAT jest opłacenie wszystkich faktur uwzględnionych w deklaracji VAT, a nie tylko faktur dotyczących miesiąca, za który deklaracja jest składana - w tym wypadku za lipiec 2009 r.
Sędzia sprawozdawca Arkadiusz Cudak podkreślił, że kwota nadwyżki podatku, o której zwrot starała się spółka w przyśpieszonym terminie, wynika z wszystkich faktur składających się na lipcową deklarację VAT. To oznacza, że również faktury z poprzednich okresów rozliczeniowych, w których spółka wskazała kwotę podatku do przeniesienia na następne miesiące, ma wpływ na kwotę VAT do zwrotu.
Sędzia Cudak dodał, że przemawiają za tym także dotychczasowe rozstrzygnięcia NSA oraz WSA, wśród których tylko jeden wyrok wojewódzkiego sądu potwierdzał stanowisko spółki.
Wyrok jest prawomocny.