Monitoring przewozu towarów wszedł do porządku prawnego na początku 2017 r. Początkowo objęte nim zostały przede wszystkim towary akcyzowe. Teraz zakres ustawy został rozszerzony.
Nowe przepisy zakładają objęcie systemem monitorowania również przewozów kolejowych towarów. Dodatkowo wprowadzony został również monitoring produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz niektórych wyrobów medycznych.
LEX Biblioteka Podatkowa >>
Kontrole w transporcie kolejowym mają uwzględniać jego specyfikę. Ustawa nie przewiduje chociażby wykonywania kontroli w trakcie przewozu towarów na całej sieci kolejowej. Ma być przeprowadzana np. na bocznicach kolejowych w miejscu dostarczenia lub w kolejowych oddziałach celnych.
Uzasadnieniem zmiany przepisów jest m.in. narastający problem z dostępnością do wielu produktów leczniczych dla ludzi. Projektodawca tłumaczy, że ma to związek z masową sprzedażą produktów leczniczych przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co skutkuje brakiem w polskich aptekach specjalistycznych lub nowoczesnych leków, zwłaszcza tych ratujących życie. Sprzedaż leków na czarnym rynku odbywa się również bez opodatkowania. Rozszerzenie monitoringu transportu ma zapobiec tego typu działaniom.
Zobacz również: Czy każda ciężarówka z deficytowymi lekami musi być zgłoszona?