Obowiązujące rozporządzenie ministra finansów z 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. Nr 259, poz. 1769) było już trzykrotnie nowelizowane w 2012 roku. Systematyka nowego rozporządzenia ma być bardziej przejrzysta i ułatwić posługiwanie się przepisami - podkreślają projektodawcy.
W projekcie przewidziano zmiany, które umożliwią od dnia 1 stycznia 2013 r. składanie zeznań rocznych dla podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy 2012 oraz zmiany w zakresie cech informacyjnych podatników składających deklaracje i podania, które będą opatrywane podpisem elektronicznym zapewniającym ich autentyczność.
W 2012 r. do administracji podatkowej wpłynęło ponad 2 mln deklaracji (PIT, VAT, PCC-3), które zostały przesłane przez podatników będących osobami fizycznymi, bez użycia bezpiecznego podpisu elektronicznego. Dlatego też w projekcie znalazł się wykaz deklaracji i podań, które mogą być przesyłane przy zastosowaniu podpisu elektronicznego zapewniającego autentyczność. Są to następujące deklaracje: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, PCC-3, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-16 oraz VAP-1. Podpis elektroniczny zapewniający autentyczność deklaracji VAP-1 będzie oparty na zestawie cech informacyjnych podatnika, odmiennie niż w przypadku pozostałych deklaracji.
W związku z tym, że pozycje identyfikujące kwotę przychodu w zeznaniach za 2011 r. i 2012 r. są takie same zaproponowano przyjęcie ogólnej formuły dotyczącej kwoty przychodu. Tak jak dotychczas kwotą przychodu ma być kwota wskazana w zeznaniu rocznym wprowadzona za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy albo wartość "0", gdy nie została złożona żadna deklaracja lub podanie.
Projektowana regulacja ma obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.