Do fiskusa zwróciła się podatniczka, która jest notariuszem, w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku ze studiami podyplomowymi oraz egzaminem na tłumacza przysięgłego. Pani notariusz rozpoczęła studia podyplomowe, które pozwolą jej uzyskać uprawnienia tłumacza przysięgłego języka angielskiego. Po ukończeniu studiów podyplomowych zamierza przystąpić do egzaminu na tłumacza przysięgłego. Wobec tego poniesie koszty zakupu materiałów dydaktycznych (słowniki, w tym słowniki specjalistyczne, podręczniki), opłatę za studia oraz opłatę za przystąpienie do egzaminu na tłumacza przysięgłego, które to koszty zamierza zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów.
Pani notariusz zapytała fiskusa, czy może te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sama uważa, że tak. Pani notariusz zwróciła uwagę, że ustawodawca dopuszcza możliwość uzyskania przez notariusza uprawnień tłumacza przysięgłego w celu wykonywania czynności notarialnych, jednocześnie uzależniając zakres jego uprawnień od uzyskania tytułu tłumacza przysięgłego. Wydatki na studia podyplomowe, egzamin oraz pomoce dydaktyczne mają zatem ścisły związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Według niej istnieje tu także związek gospodarczy. Notariusz posiadający uprawnienia tłumacza przysięgłego może uzyskiwać dodatkowy przychód w związku z dokonywaniem czynności notarialnych w języku obcym.
Fiskus się nie zgodził. Organ ocenił wydatki na te studia podyplomowe i uzyskanie uprawnień tłumacza przysięgłego, jako podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia. To pozwala uznać tego rodzaju wydatki za wydatki o charakterze osobistym. Według fiskusa, wydatki nie spełniają kryterium celowości, tzn. nie realizują celu osiągnięcia przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu, ponieważ w ramach prowadzonej działalności w kancelarii notarialnej podatniczka nie dokonuje czynności w języku obcym, nie osiąga więc z tego tytułu przychodów, którym można byłoby przyporządkować ww. koszty na kształcenie.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 września 2015 r., IPTPB1/4511-384/15-2/AG, LEX nr 276852
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
Podatki dochodowe. 522 wyjaśnienia i interpretacje
|