Zdaniem Elżbiety Rogali - eksperta podatkowego, wykładowcy zagadnień podatku VAT dla jednostek samorządu terytorialnego - u przedsiębiorcy optymalizacja podatkowa jest normą, w samorządzie - nie. Samorządy nie korzystają w pełni z przysługującego im prawa do odliczeń, co spowodowane jest przede wszystkim brakiem pełnego rozeznania skutków podatkowych każdej możliwej do podjęcia w danej sytuacji decyzji i w konsekwencji - skutków niepodjęcia decyzji, która z punktu widzenia podatku VAT byłaby nalepsza i umożliwiłaby danej jednostce samorządu terytorialnego korzystanie z prawa do odliczeń.
Samorządy boją się korzystać z odliczeń sądząc, że jakikolwiek błąd w tej sprawie będzie dla nich uciążliwy. Wolą skupić się na podatku należnym od sprzedaży i fakturowaniu. Jednak autorka uważa, że na szczęście postawa "róbmy wszystko, aby wyeliminować prawo do odliczeń, bo nie umiemy ani nie chcemy z niego korzystać" powoli zmienia sie na inną, a mianowicie "róbmy wszystko, aby zagwarantować sobie prawo do odliczeń".
Żeby zachęcić jednostki samorządu terytorialnego do odzyskiwania kwot od inwestycji pożądane byłoby jej zdaniem, aby minister finansów zdecydował się wydać interpretacje ogólną . Jednak biorąc pod uwagę mnogość stanów faktycznych w tych kwestiach, bardziej prawdopodobne wydaje się, że minister poprzestanie na indywidualnych interpretacjach podatkowych, kierowanych do każdej jednostki z osobna.
Więcej na ten temat w artykule Elżbiety Rogali "Podatek VAT od inwestycji jednostek samorządu terytorialnego" opublikowanym we wrześniowym numerze Finansów Komunalnych.