O obowiązku złożenia sprawozdania finansowego przez podatników PIT pisze Sławomir Liżewski w komentarzu praktycznym opublikowanym w Vademecum Głównego Księgowego.
Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego wynika z ustawy o rachunkowości – dalej Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną lub spółkę osobową nie oznacza automatycznie konieczności złożenia sprawozdania finansowego. Obowiązek ten, jak wynika z ustawy o PIT dotyczy osób fizycznych zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych. A zatem podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów nie muszą składać sprawozdania finansowego.
Sprawozdanie finansowe nie musi stanowić załącznika do zeznania, jak to było do 31 grudnia 2014 r. Dlatego podatnik może złożyć sprawozdanie w innym terminie niż zeznanie, zachowując oczywiście termin 30 kwietnia następnego roku.
Sprawozdanie finansowe składa podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Warto też pamiętać, że spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami tego podatku są wspólnicy – osoby fizyczne. Sprawozdanie finansowe muszą złożyć podatnicy prowadzący księgi rachunkowe. Księgi te prowadzą jednak spółki, a nie ich wspólnicy. Jeśli więc sprawozdanie takie sporządza spółka osobowa, do urzędu skarbowego składa się jedno sprawozdanie finansowe. Może to zrobić jeden ze wspólników.
W przypadku spółki niemającej osobowości prawnej właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym składa się sprawozdanie finansowe dołączone do zeznania podatkowego, jest:
• organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy,
• organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników wedle ich wyboru, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa wyżej, nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników, a jeśli wspólnicy nie dokonali wyboru – organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.
Jak wynika z Kodeksu karnego skarbowego, kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Grzywna taka w 2016 r. może wynieść od 185 zł do nawet 37.000 zł. Przypomnijmy, że kary można uniknąć, składając czynny żal. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego:
• zawiadomił o tym organ powołany do ścigania,
• ujawnił istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Przepisu powyższego nie stosuje się wobec sprawcy, który:
• kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego,
• wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego,
• zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku,
• nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu. Jest jednak bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
• w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
• po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.