Zobacz: Rusza Narodowa Loteria Paragonowa - do wygrania samochody, laptopy, tablety >>

W związku z tym warto przypomnieć, na czym polega obowiązek wydawania paragonów fiskalnych i jakie informacje muszą się znaleźć na każdym dokumencie tego typu.

Prawidłowe wydawanie paragonów fiskalnych

Przepisy wymagają, aby klient otrzymał paragon fiskalny w momencie zakupu produktu lub usługi. Dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży nie można dostarczyć w późniejszym terminie. Co więcej, niezgodne z prawem jest zastąpienie paragonu innym wydrukiem, np. potwierdzeniem płatności kartą lub tzw. rachunkiem kelnerskim (spotykanym w punktach gastronomicznych). A jakie dane musi zawierać każdy paragon fiskalny?

- Na dokumencie tego typu znajduje się m.in. nazwa firmy i jej adres, NIP podatnika, centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, nazwa towaru lub usługi, cena, data sprzedaży, numer unikatowy kasy oraz logo fiskalne. Listę wymaganych informacji można sprawdzić w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku - wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Branże premiowane w loterii paragonowej

Loteria paragonowa jest także pomysłem na zmobilizowanie konkretnych grup przedsiębiorców do prowadzenia handlu zgodnie z przepisami. W ramach akcji wybrane zostały bowiem 4 branże premiowane: fryzjerstwo oraz pozostałe zabiegi kosmetyczne; prywatna praktyka lekarska i dentystyczna; konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych; restauracje i inne placówki gastronomiczne oraz przygotowywanie i podawanie napojów. Paragony wystawiane przez podatników, którzy reprezentują wymienione typy działalności, mogą wziąć udział w losowaniu samochodu osobowego Opel Insignia.

Branża premiowana ma się zmieniać co trzy miesiące. Po każdym kwartale do wygrania będzie 1 nagroda specjalna. Od 1 października do 31 grudnia 2015 br. premiowane będą paragony wystawiane w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Pierwsza zmiana nastąpi w styczniu, a kolejne w kwietniu i lipcu przyszłego roku. Warto jednak zastanowić się nad tym, czemu wybór padł akurat na te branże?

- Przedstawiciele wszystkich rodzajów działalności, premiowanych w loterii Ministerstwa Finansów, zostali w 2015 roku zobligowani do korzystania z kas rejestrujących niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. W przypadku obsługi klientów indywidualnych, muszą oni wystawiać paragony fiskalne - tłumaczy Marcin Ciechowicz.

Nagrody czekają także na przedsiębiorców

Losowania w loterii paragonowej będą się odbywały 2 razy w miesiącu, począwszy od listopada 2015, do października 2016 roku. Na uczestników zabawy czekają cenne nagrody. Oprócz opisanego już wcześniej wyróżnienia specjalnego za paragon z premiowanej branży, będą to samochody osobowe Opel Astra, laptopy oraz tablety. Ponadto, Ministerstwo Finansów postanowiło, że docenieni zostaną również podatnicy, którzy nie uchylają się od obowiązku wydawania prawidłowych dowodów sprzedaży.

- Nowoczesny tablet otrzyma każdy przedsiębiorca, który wystawi paragon fiskalny wylosowany w loterii - podkreśla ekspert PCKF.

Adam Wagner

 

Dowiedz się więcej z książki
Kasy fiskalne w 2015 i 2016 r. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł