Pytanie

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów (placówka gastronomiczna). Zamierza w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozszerzyć zakres usług o wynajem lokalu (magazynu), innego niż lokal, w którym jest prowadzona działalność gastronomiczna. Lokal, który chce wynająć nie stanowi środka trwałego w działalności gospodarczej.

  • Czy zawarcie umowy najmu pozbawi podatnika prawa do ryczałtu z działalności gospodarczej?
  • Czy podatnik może wynająć lokal (magazyn) w ramach najmu prywatnego bez rozszerzania działalności i opodatkować najem stawką 8,5 proc.?
  • Czy podatnikowi przysługuje opodatkowanie ryczałtem w ramach wynajmu lokalu (magazynu), jeżeli umowa została zawarta 3 czerwca i jeszcze nie złożył stosownego oświadczenia do urzędu skarbowego?
  • Czy ma prawo do złożenia oświadczenia do 20.dnia następnego miesiąca wraz z zapłatą podatku?

Odpowiedź

Jeżeli podatnik zdecyduje się rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o wynajem i osiągać przychody z najmu w ramach tej działalności, utraci prawo do korzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu. Jeżeli jednak – co jest najbardziej możliwe – zdecyduje się na prywatny wynajem (wynajem bez rozszerzania zakresu prowadzonej działalności o wynajem), prawa do korzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu nie utraci.

Uzasadnienie

Świadczenie usług wynajmu nieruchomości wyłącza, co do zasady, możliwość korzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu (zob. zob. art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e w zw. z poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm. – u.z.p.d.). Wyłączenie to – co wprost wynika z objaśnień do załącznika nr 2 do u.z.p.d. – nie dotyczy jednak przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a u.z.p.d., a więc przychodów osiąganych, między innymi, z tzw. prywatnego wynajmu.

Wskazać jednocześnie pragnę, że podatnicy, co do zasady, mają wybór czy przychody z najmu osiągać w ramach działalności gospodarczej czy "prywatnie". Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2011 r. (IPPB1/415-1143/10-2/EC), "najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza".

W świetle powyższego, jeżeli podatnik zdecyduje się rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o wynajem i osiągać przychody z najmu w ramach tej działalności, utraci prawo do korzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu. Jeżeli jednak – co jest najbardziej możliwe – zdecyduje się na prywatny wynajem (wynajem bez rozszerzania zakresu prowadzonej działalności o wynajem), prawa do korzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu nie utraci.

W tym drugim przypadku podatnik będzie mógł wybrać opodatkowanie przychodów z najmu w formie ryczałtu, na co czas ma do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z tytułu najmu (zob. art. 9 ust. 4 u.z.p.d.). Jeżeli zatem umowa najmu została zawarta 3 czerwca 2015 r., czas na złożenie oświadczenia upłynie – zakładając, że w czerwcu podatnik uzyska lub uzyskał pierwszy przychód z tytułu wynajmu – 20 lipca 2015 r. Oświadczenie takie może zostać w takim przypadku złożone wraz z wpłatą ryczałtu od wynajmu.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Najem nieruchomości a podatki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł