Na problem dotyczący odbioru nadpłaty w urzędzie skarbowym na podstawie pisemnego pełnomocnictwa udzielonego członkowi rodziny podatnika zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej wyjaśnił więc, że nadpłata w urzędzie skarbowym może być wypłacona również pełnomocnikowi na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, czyli oświadczenia reprezentowanego.
Zobacz: RPO: są problemy z pełnomocnictwem do odbioru zwrotu nadpłaty >>
Umocowanie do odbioru nadpłaty może wynikać wyłącznie z przepisów kodeksu cywilnego. Jak wskazał dyrektor departamentu, przepisy kodeksu cywilnego nie regulują przy tym przypadków przedłożenia pełnomocnictwa z podpisem notarialnie poświadczonym. A ponieważ brak jest ustawowego wymogu notarialnego poświadczenia podpisu, możliwe jest dokonanie tej wypłaty na podstawie pisemnego pełnomocnictwa. Nie zwalnia to jednak organu podatkowego od obowiązku każdorazowego sprawdzenia zgodności danych osoby odbierającej nadpłatę z danymi osoby wskazanej w pełnomocnictwie, a także innych danych precyzujących zakres czynności (np. tytuł nadpłaty, wskazanie deklaracji, z której wynika nadpłata, wysokość kwoty nadpłaty).
Dyrektor departamentu uznał też, że w przypadkach budzących wątpliwość pracownika urzędu co do autentyczności pełnomocnictwa, np. zgodności danych osobowych osoby wskazanej w pełnomocnictwie, danych precyzujących zakres czynności, np. tytuł nadpłaty, z jakiej deklaracji wynika wysokość kwoty zwrotu, organ podatkowy powinien je wyjaśnić z mocodawcą wskazanym w pełnomocnictwie, wykorzystując dostępne środki komunikacji.
Dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej podkreślił jednocześnie, że w przypadku obsługi kasowej urzędu skarbowego przez podmioty zewnętrzne (banki, instytucje finansowe), odpowiedzialność za dokonanie wypłaty osobie uprawnionej ponoszą te podmioty.
Opinia zastępcy Dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej z 22 grudnia 2015 r. skierowana do Dyrektorów Izb Skarbowych, sygn. AP9.842.8.2015.MHW
Dowiedz się więcej z książki | |
Ordynacja podatkowa. Komentarz
|