Pytanie

Czy Ordynacja podatkowa przewiduje odpowiedzialność nabywcy ruchomości za zobowiązania podatkowe sprzedającego?

Odpowiedź eksperta Vademecum Głównego Księgowego

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują solidarną odpowiedzialność nabywcy rzeczy ruchomych za zaległości podatkowe sprzedawcy. Dotyczy ona wyłącznie nabywców będących podatnikami VAT i tylko w odniesieniu do towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy o VAT. Ponadto zasady tej solidarnej odpowiedzialności określają przepisy ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 107 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzeci w przypadkach i w zakresie przewidzianych w niniejszym Rozdziale 15 "Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich" działu III "Zobowiązania podatkowe" o.p.

Jedyny przypadek, w którym nabywca rzeczy ruchomej odpowiada za zobowiązania podatkowe sprzedającego, określony został w art. 117b o.p. Na jego podstawie podatnik, o którym mowa w art. 105a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe podmiotu dokonującego na jego rzecz dostawy towarów w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.

Z tym jednak zastrzeżeniem, że zakres odpowiedzialności podatkowej nie obejmuje:

1) podatków niepobranych oraz pobranych, a niewpłaconych przez płatników lub inkasentów,

2) odsetek za zwłokę powstałych przed dniem wydania decyzji o tej odpowiedzialności,

3) niezwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług oraz oprocentowania tych zaliczek,

4) kosztów postępowania egzekucyjnego.

Co do zasady, wynikającej z art. 105a ust. 1 u.p.t.u., odpowiedzialność solidarna dotyczy podatnika, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., na rzecz którego dokonano dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do u.p.t.u.