Pytanie

Małżonkowie w 2007 r. nabyli w drodze zasiedzenia 50 udziałów w nieruchomości. W 2014 r. małżonkowie nabyli pozostałą część udziału w nieruchomości poprzez zasiedzenie. Nabycie w drodze zasiedzenia jest dziedziczone od rodziców.
Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn czy można skorzystać ze zwolnienia?

Odpowiedź

Nabycie w drodze zasiedzenie części udziału w nieruchomości, której poprzednimi właścicielami byli rodzice, podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - dalej u.p.s.d. - zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, co do zasady, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 u.p.s.d., a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 marca 2014 r., II FSK 883/12, uznał, że skoro w przepisie art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. powiązano zwolnienie podatkowe z dochowaniem terminu, którego bieg zaczyna się od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu powszechnego o nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie (art. 6 ust. 1 pkt 6 u.p.s.d.) - nie można przyjąć, że zasiedzenie nieruchomości, której poprzednimi właścicielami były osoby wymienione w art. 4a u.p.s.d., podlega opodatkowaniu.

Mając na uwadze zasadę autonomii prawa podatkowego, NSA doszedł do wniosku, że art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. należy rozumieć w ten sposób, że - inaczej niż w Kodeksie cywilnym - na gruncie u.p.s.d. w drodze zasiedzenia możliwe jest nabycie nieruchomości od poprzednich właścicieli. Stąd też dla ustalenia, czy nabycie w drodze zasiedzenia własności rzeczy podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, istotne jest to, kto był jej poprzednim właścicielem.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego