System przyznawanych dodatków kontrolerskich ma na celu zwiększenie skuteczności i efektywności działań kontrolnych, przy wykorzystaniu czynnika motywacji finansowej dla osiągania wyznaczonych celów w obszarze wykonywanych zadań kontrolnych.

Minister ustalił wysokość stawek przyznawanego dodatku, ze wzrostem stopniowym punktów procentowych, co zapewnia znaczną elastyczność w określaniu wysokości stawek dodatku oraz pozwala na dostosowanie stawki do dokonanej oceny pracy kontrolera. I tak, stawka dodatku przysługująca pracownikowi przeprowadzającemu kontrolę podatkową może być przyznawana w wysokości od 2% do 50%, natomiast stawka przyznawana kierownikowi może być przyznawana w wysokości od 2% do 20%. Dodatek będzie przyznany również, gdy na polecenie kierownika osoba będzie wykonywać zadania kontrolne, w wymiarze, co najmniej 25% miesięcznego czasu, odpowiednio pracy albo służby.

Przy przyznawaniu dodatku będą brane m.in. pod uwagę: rodzaj, stopień złożoności i uciążliwość wykonywanych zadań kontrolnych; wyniki i osiągnięcia w realizacji zadań kontrolnych; stanowisko służbowe i doświadczenie w wykonywaniu zadań kontrolnych; czas pracy albo służby przeznaczony na opracowanie dokumentacji z wykonanych zadań kontrolnych lub na weryfikację takiej dokumentacji.

Wysokość przyznawanego dodatku kontrolerskiego ma mieć charakter motywacyjny, dlatego też jego wysokość będzie uzależniona od dokonywanej, co 6 miesięcy oceny. Przed sporządzeniem opinii, bezpośredni przełożony przeprowadzi z ocenianym pracownikiem, funkcjonariuszem oraz kierownikiem rozmowę, podczas której omówione zostaną: oczekiwania bezpośredniego przełożonego, co do sposobu spełniania kryteriów oceny przez ocenianego; zadania i cele do osiągnięcia przez ocenianego w okresie, w którym oceniany podlega ocenie, a także sposób realizacji wyznaczonych zadań i celów. Następnie bezpośredni przełożony zapozna ocenianego z kryteriami oceny i terminem sporządzenia oceny na piśmie. Oceniany również potwierdza podpisem przeprowadzenie z nim rozmowy oraz zapoznanie się z kryteriami oceny i terminem sporządzenia oceny na piśmie.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie dodatku kontrolerskiego dla osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 868) weszło w życie 29 kwietnia 2017 r.

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie dodatku kontrolerskiego dla pracowników podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 764), które utraciło moc 1 marca 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów