Pytanie

Nasz spółka traciła bardzo dużo pieniędzy z tytułu "krótkich niekontrolowanych przerw na tzw. papierosa". Przerwy odbywały się w trakcie czasu pracy, co narażało na konsekwencje zarówno finansowe, jak i organizacyjne (czasem maszyna zostawała bez opieki). Jako firma odpowiedzialna społecznie postanowiliśmy przeprowadzić kampanie antynikotynową wewnątrz firmy. Zaprosiliśmy lekarza oraz wykupiliśmy leki antynikotynowe dla palaczy, od 1 stycznia wprowadzamy zaostrzone przepisy odnośnie palenia podczas czasu pracy.

Proszę o informację, czy możliwe jest odliczenie VAT od faktury za środki antynikotynowe wykupione dla pracowników?

Odpowiedź

Z opisu pytania można wnosić, że wydatek na wykupienie środków antynikotynowych związany jest pośrednio z działalnością podatnika, a służyć ma ograniczeniu strat powodowanych "krótkimi niekontrolowanymi przerwami na tzw. papierosa".

Zatem, co do zasady, pracodawcy jako bezpośredniemu nabywcy tych środków przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., co do zasady, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.t.u., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2015 r., IPPP1/4512-476/15-4/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że ze wskazanych uregulowań wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W interpretacji indywidualnej z 31 marca 2015 r., IPPP2/4512-59/15-3/MJ/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że istotny z punktu widzenia przysługiwania prawa do odliczenia podatku naliczonego u podatnika, zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., jest fakt wykorzystywania zakupionych towarów bądź usług w prowadzonej działalności. Zatem kluczowe jest określenie władztwa ekonomicznego nad zakupionym towarem poprzez ustalenie kto - pracodawca, czy pracownik posiada prawo do rozporządzania towarami jako właściciel. W sytuacji, gdy prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przysługuje pracownikowi, pracodawca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów, niezależnie od faktu, że są one wykorzystywane przez pracowników również podczas wykonywania obowiązków służbowych.

W sytuacji opisanej w pytaniu wykupienie środków antynikotynowych i przekazanie ich pracownikom związane jest z planowanym zaostrzeniem przepisów regulaminu pracy w zakresie palenia papierosów w czasie pracy. Z kolei zaostrzenie tych przepisów służyć ma ograniczeniu strat powodowanych "krótkimi niekontrolowanymi przerwami na tzw. papierosa".

Moim zdaniem wydatek na wykupienie środków antynikotynowych związany jest pośrednio z działalnością podatnika. Skoro to pracodawca, jako bezpośredni nabywca tych środków, posiada prawo do rozporządzania towarami jako właściciel, przysługuje mu, co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w VAT
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł