Pytanie
Prowadzę działalność gospodarczą na PKPiR. Używam samochodu osobowego, który wprowadziłem do ewidencji środków trwałych, planuje zakup miejsca postojowego za kwotę ok. 20.000 zł.
Czy można ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów, czy też jest to środek trwały podlegający amortyzacji?
Jaka byłaby stawka amortyzacji?
Odpowiedź
Nabyte miejsce postojowe stanowi najprawdopodobniej środek trwały (udział w lokalu niemieszkalnym, tj. hali garażowej) i podlega amortyzacji według rocznej stawki 4,5 proc. Wydatek na jego nabycie nie może zatem zostać zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Uzasadnienie
Odpowiedź na pytanie należy rozpocząć od wyjaśnienia, że określenie zakup miejsca postojowego jest uproszczeniem. W istocie najczęściej zakup określany "zakupem miejsca postojowego" jest nabyciem udziału w lokalu niemieszkalnym (hali garażowej), a więc nabyciem udziału w nieruchomości. Zakładam, ze dotyczy to również omawianej sytuacji.
Oznaczałoby to, że wydatku na nabycie miejsca postojowego nie może Pan zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, gdyż zakup ten jest zakupem środka trwałego (zakładając, że miejsce postojowe zamierza Pan wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez ponad rok zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., a wydatki na nabycie środków trwałych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio (zob. art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b u.p.d.o.f.).
Nabyte prawo postojowe (czy formalnie – udział w lokalu niemieszkalnym) może Pan natomiast amortyzować. Roczna stawka amortyzacyjna wynosi w takim przypadku 4,5 proc. (jest to stawka amortyzacyjna dla podziemnych garaży i zadaszonych parkingów – zob. art. 22i ust. 1 w zw. z poz. 01 załącznika nr 1 do u.p.d.o.f.). Odpowiednie zastosowanie ma w zatem przedstawionej sytuacji interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 marca 2014 r., ITPB3/423-597/13/PST, w której czytamy, że "jeśli miejsca postojowe będące w "podziemnej hali garażowej" zgrupowanej w poz. 102 KŚT (bez przesądzania tej kwestii w niniejszej interpretacji), stanowią własność (współwłasność) Spółki, okres ich używania jest dłuższy niż rok, jednocześnie nabyte miejsca postojowe są wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, są kompletne i zdatne do użytku to można zaliczyć je do kategorii odrębnych środków trwałych i amortyzować stawką amortyzacyjną 4.5 proc.".