Najprawdopodobniej przepisy ograniczające amortyzację środków trwałych zostaną zmienione. Jak wynika ze stanowiska ministra finansów (odpowiedź na interpelację nr 16946), ponowna analiza tych rozwiązań prowadzi do wniosku, że rozwiązanie pozwalające na amortyzację nabytego majątku od wartości początkowej ustalonej na nowo powinno zostać przywrócone dla dziedziczonego majątku. Jest to uzasadnione potrzebą kształtowania dobrych warunków do zmian pokoleniowych w firmach jednoosobowych, wśród których większość to firmy rodzinne.
Nowelizacja już gotowa
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności i ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zakłada przywrócenie dotychczasowych zasad amortyzacji dla spadkobierców ze skutkiem od 1 stycznia 2018 r. Obdarowani mają natomiast uzyskać prawo do kontynuowania amortyzacji.
Błąd do szybkiej naprawy
Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy z Grant Thornton Frąckowiak, podkreśla, że bez tej nowelizacji zbankrutować mogłoby wielu spadkobierców, którzy bez prawa rozliczania kosztów podatkowych, płaciliby faktycznie podatek przychodowy a nie dochodowy. Ekspert cieszy się, że ministerstwo postanowiło naprawić swój błąd i zapowiedziało wprowadzenie możliwości amortyzacji odziedziczonych środków trwałych.
Sprawdź także: 13.01.2018 r. wchodzi w życie tzw. ustawa o STIR. Nowe regulacje umożliwią organom skarbowym analizowanie wszystkich transakcji bankowych podatników na bieżąco. >>
MF zmieni przepisy, firmy rodzinne zyskają
Od stycznia 2018 r. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny nie są kosztem uzyskania przychodów, jeżeli ich nabycie korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Jest już projekt ustawy cofający tę zasadę.