Zgodnie z ustawą o VAT, od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęte są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane. Rozporządzeniem ministra finansów wprowadzone zostało ponadto zwolnienie dla takich usług, które finansowane są w co najmnie 70 proc. ze środków publicznych.
Zasadniczą, wymagającą jednoznacznego wyjaśnienia kwestią jest określenie kiedy dochodzi do finansowania usług w całości (lub co najmniej w 70 proc.) ze środków publicznych. W szczególnościw przypadku, gdy świadczący usługę szkoleniową oprócz otrzymywanego bezpośrednio od usługobiorcy wynagrodzenia, otrzymuje dofinansowanie w postaci środków publicznych.
W zależności od tego, czy otrzymane przez świadczącego przedmiotową usługę szkoleniową środki publiczne składają sie na obrót (stanowią podstawę opodatkowania) z tytułu świadczenia tej usługi (i w jakiej części) usługa ta podlegać będzie zwolnieniu z VAT lub nie będzie podlegać temu zwolnieniu.
W sytuacji gdy podatnik otrzymuje dofinansowanie wpływające bezpośrednio na cenę towaru lub usługi, uzupełnia ono podstawę opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dofinansowanie niemające bezpośredniego wpływu na cenę nie stanowi obrotu, czyli nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT.
Nie budzi przy tym watpliwości, że otrzymane od usługobiorcy kwoty wynagrodzenia za konkretną usługę wchodzić będą w podstawę opodatkowania. Taki charakter będą miały na przykład kwoty wkładów własnych wymaganych przy projektach realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych, przekazywane świadczącemu usługę przez przedsiębiorców kierujących swoich pracowników na określone szkolenie.
Jeżeli zatem podatnik uzyska dofinansowanie ze środków publicznych, którego nie będzie mógł powiązać z konkretną usługą szkoleniową (gdyż nie będzie ona stanowić dopłaty wpływającej bezpośrednio na cenę), a oprócz tego z tytułu świadczenia tej usługi otrzyma wynagrodzenie od usługobiorcy, usługa ta nie będzie korzystać ze zwolnienia. realizowany bowiem w takim przypadku obrót w całości pochodzić będzie ze środków przekazanych przez przedsiębiorców, co oznacza, że nie będzie spełniona przesłanka dotycząca finansowania tych usług w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 15 czerwca 2012 r., PT4/033/2-3/9/EFU/2012/PT-298