Pytanie:
Czynny podatnik VAT świadczy usługi rolnicze. Właściciel firmy przebywa w szpitalu. Z tytułu choroby przedstawi w ZUS zwolnienie (2 tygodnie). W tym czasie podatnikowi zafakturowano zakup maszyny rolniczej.
Czy podatnik może przyjąć maszynę na środki trwałe i ją amortyzować skoro faktura została wystawiona podczas zwolnienia chorobowego?
Podatnik posiada pracowników, którzy odbiorą maszynę z zagranicy.
Odpowiedź:
Nie ma przeszkód aby zakupioną maszynę przyjąć na stan środków trwałych w sytuacji, gdy właściciel firmy przebywa w szpitalu.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Jak z powyższego wynika warunkiem amortyzacji środka trwałego jest fakt przyjęcia do używania (ujęcia w ewidencji środków trwałych) i wykorzystywania go w prowadzonej działalności. Moim zdaniem fakt, iż właściciel firmy przebywa na zwolnieniu lekarskim nie uniemożliwia przyjęcia maszyny do używania, w sytuacji gdy posiada on pracowników i powyższe czynności zostaną wykonane przez nich.
Również biorąc pod uwagę kwestię zasiłku chorobowego należy wskazać na Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2002 r., II UKN 710/00, w którym czytamy, iż podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych, sporządzonych przez inną osobę nie może być - w ocenie Sądu Najwyższego - traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej, w sytuacji gdy nadto wnioskodawczyni nie zajmowała się konkretnymi działaniami wprost wynikającymi z rodzaju prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (handel, usługi gastronomiczno-rozrywkowe).
A zatem w przedstawionej w treści pytania sytuacji nie ma moim zdaniem przeszkód aby przyjąć na stan środków trwałych zakupioną maszynę.