Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21.02.2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.460.2017.1.AW stwierdził, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odsyłają do ustalania wysokości przychodów lub kosztów na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Fakt, że podatek VAT jest co do zasady neutralny, nie stanowi przesłanki do ustalenia wartości transakcji w wartości netto.

Zdaniem Radosława Piekarza, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii A&RT interpretacja KIS nie jest zaskakująca. Ekspert tłumaczy, że taką linię interpretacyjna organy podatkowe stosowały także w poprzednim stanie prawnym. W piśmie z 13.05.2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB3/423-122/09/AW) stwierdził, że limity dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczą kwot brutto.

Czy to słuszne podejście? Zdaniem Piekarza nie. To, czy przekroczyło się limit, nie powinno zależeć od przepisów podatku VAT, który – co do zasady – jest neutralny dla przedsiębiorcy. Co więcej, łatwo wyobrazić sobie przypadek, gdy wartość netto transakcji wynosi 45.000 EUR. Czy przekroczymy próg dokumentacyjny czy też nie zależy od stawki VAT stosowanej przy sprzedaży naszych towarów. Jeśli stawka wynosi 5 proc. jesteśmy poniżej progu, jeśli 23 proc. próg przekraczamy. Ekspert wskazuje również inny przypadek, który dotyczy firmy sprzedającej usługi IT. Jeśli sprzedawałaby te usługi za kwotę 49.000 EUR netto do zagranicznego podmiotu powiązanego (a więc transakcja nie podlegałaby w Polsce VAT), obowiązku dokumentacyjnego firma by nie miała. Jednakże, jeśli sprzedaż byłaby przeznaczona do powiązanego polskiego podmiotu, VAT sprawiłby, że obowiązek taki na firmie by ciążył.

Podsumowując, stanowisko organów podatkowych nie zaskakuje, lecz nie jest do końca przemyślane. Winę za to ponoszą przepisy, bo literalna wykładnia organów podatkowych jest prawidłowa.

Dokumentacji podatkowej nie przygotuje się w jeden dzień >>
 

Przewodnik po dokumentacji cen transferowych Radosław PiekarzPrzewodnik po dokumentacji cen transferowych. Nowe zasady od 2018 roku. Przykłady dokumentacji krok po kroku >>