Wśród najbardziej oczekiwanych postulatów - nowelizacja przede wszystkim eliminuje podwójny system dokumentacji akcyzowej. Dotychczas podmioty z branż akcyzowych zobowiązane były prowadzić odrębne ewidencje tych samych zdarzeń zarówno w oparciu o przepisy akcyzowe, jak i o przepisy ustawy o Służbie Celnej. Dodatkowo nowelizacja wyłącza obowiązek raportowania o okolicznościach, które organy mogą uzyskać z innych źródeł (tzw. INFy) oraz upraszcza system dokumentacji związanej z prowadzeniem składów podatkowych. Rolę regulaminów składów podatkowych będą pełniły tzw. akta weryfikacyjne.
Zobacz: Resort finansów chce uprościć przepisy dotyczące akcyzy >>
Przedstawiony przez rząd projekt przebudowuje i uszczelnia również system obrotu surowcem tytoniowym. Wprowadza m.in. rejestr pośredniczących podmiotów tytoniowych, wymóg złożenia zabezpieczenia akcyzowego jako warunek obrotu surowcem tytoniowym i obowiązek zawierania umów na dostawy surowca, przyznając przy tym szczególny status tzw. grupom producenckim.
Jak oceniają eksperci Konfederacji Lewiatan, wejście w życie nowelizacji powinno przełożyć się na zmniejszenie szarej strefy surowca tytoniowego, przez którą rok rocznie budżet traci miliardy złotych.
Eksperci pozytywnie oceniają także wprowadzenie opcji wyboru właściwości miejscowej organów celnych oraz odejście od warunkowania zwolnienia z akcyzy prowadzeniem ewidencji akcyzowej. Jak każdy tak obszerny projekt, nowelizacja wymaga doprecyzowania - niemniej nie zmienia to ogólnej bardzo pozytywnej oceny efektów prac Ministerstwa Finansów - czytamy w opinii do projektu.
Zobacz też: Nowe przepisy ułatwią obrót wyrobami akcyzowymi >>
Informacja pochodzi z rpogramu Vademecum Głównego Księgowego