Takie stanowisko przestawił NSA w wyroku z dnia 6 października 2011 r., I FSK 1288/10. W przedmiotowej sprawie podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu zakupionych celem dalszej odsprzedaży w wykonaniu umowy leasingu zwrotnego. Samochody miały być następnie używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Podatnik nie miał wpisanej w KRS działalności polegającej na sprzedaży samochodów. W ocenie podatnika ma on prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego, ponieważ nawet jednorazowa czynność jest traktowana, jako działalność gospodarcza. W jej ocenie, za taką działalność należało potraktować odsprzedaż samochodów firmie leasingowej.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem i uznał, że dla przyznania podatnikowi prawa do odliczenia całości poniesionego podatku od towarów i usług koniecznym było, aby działalność w zakresie odsprzedaży samochodów osobowych była rzeczywiście prowadzona albo z okoliczności towarzyszących nabyciu samochodu powinien wynikać zamiar podjąć taką działalność. Okoliczności przemawiające za tym potwierdziłby odpowiedni wpis określający przedmiot działalności w organach ewidencyjnych, potwierdziłby, że odsprzedaż takiego samochodu stanowiła rzeczywisty przedmiot działalności podatnika.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Rozpatrując niniejszą sprawę Sąd uznał, że należy ocenić nie to czy sprzedaż samochodów firmie leasingowej stanowiła działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, lecz czy sprzedaż ta była wykonana przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest odprzedaż samochodów. Zdaniem Sądu sprzedaż samochodów w rozpatrywanym przypadku służyła jedynie wykonaniu umowy leasingu zwrotnego, która to umowa była wykorzystana w celu finansowania (kredytowania) nabycia na własne potrzeby środków trwałych. Tylko w przypadku podatników, których przedmiotem działalności jest szeroko pojęte zbywanie samochodów osobowych, jako towarów handlowych, możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia takich samochodów (pojazdów), nie jest ograniczona normą art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, a jedynie związkiem ich nabycia z wykorzystaniem ich w działalności opodatkowanej.
Zatem rozliczenie podatku związanego ze sprzedażą samochodów dokonaną na rzecz firmy leasingowej w sytuacji późniejszego użytkowania tych samochodów przez podatnika w ramach umowy leasingu operacyjnego podlega ograniczeniom wynikającym z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a w związku z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.
źródło: www.nsa.gov.pl