Obniżając cenę sprzedaży poniżej ceny zakupu, należy utworzyć odpis aktualizujący. Odpis podlega zaliczeniu do pozostałych kosztów operacyjnych.
Przecena sprowadza się do trwałej utraty wartości towaru. Przepisy ustawy o rachunkowości wskazują, że na dzień bilansowy dokonuje się wyceny rzeczowych składników aktywów obrotowych – według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto. Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
W hurtowniach ewidencja bilansowa towarów prowadzona jest najczęściej ilościowo-wartościowo w cenach ewidencyjnych zakupu. Obniżenie ceny sprzedaży może spowodować np., że będzie ona niższa od ceny zakupu (ewidencyjnej). W takiej sytuacji należy utworzyć odpis aktualizujący, zaliczany do pozostałych kosztów operacyjnych. Zalicza się do nich koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty związane z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty finansowe.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 17 czerwca 2011 r.